Obec financuje svoje potreby najmä z vlastných rozpočtových príjmov, ktoré tvoria povinnú súčasť rozpočtu obce. Významným zdrojom financovania najmä investičného rozvoja obce sú mimorozpočtové prostriedky peňažných fondov obce a najmä prostriedky rezervného fondu obce. V mnohých obciach je rezervný fond jediným peňažným fondom, ktorý obec vytvára. Obec má oprávnenie vytvárať peňažné fondy, avšak v prípade rezervného fondu, jeho tvorba je zo strany obce obligatórna a vyplýva to z § 15 ods. 4 zákona č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 583/2004 Z. z.“).
Podľa citovaného ustanovenia obec má povinnosť vytvárať rezervný fond vo výške určenej ich zastupiteľstvom, najmenej však vo výške 10 % z prebytku rozpočtu zisteného ako rozdiel medzi príjmami a výdavkami rozpočtu po zúčtovaní a vylúčení nevyčerpaných účelovo určených prostriedkov, ktoré sú poskytnuté v predchádzajúcom rozpočtovom roku zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu Európskej únie alebo na základe osobitného predpisu a ktoré je možné v súlade s osobitnými predpismi použiť v nasledujúcom rozpočtovom roku.
Rezervný fond obec tvorí aj:
- zo zostatkov rezervného fondu z predchádzajúcich rozpočtových rokov,
- zo zostatkov príjmových finančných operácií s výnimkou zostatkov nepoužitých návratných zdrojov financovania,
- z prostriedkov získaných z rozdielu medzi výnosmi a nákladmi z podnikateľskej činnosti po zdanení.
Obvyklé je, že obec používa prostriedky rezervného fondu predovšetkým na:
- kapitálové výdavky, t. j. na krytie schodku kapitálového rozpočtu,
- splátky návratných zdrojov financovania,
- pokrytie vkladov do majetku inej právnickej osoby pre prípad založenia alebo zriadenia inej právnickej osoby,
- iné finančné operácie.
Zákon č. 583/2004 Z. z. umožňuje prostriedky rezervného fondu použiť aj na úhradu bežných výdavkov, a to na tieto účely:
- ak v priebehu rozpočtového roka vznikne potreba úhrady bežných výdavkov na odstránenie havarijného stavu majetku obce alebo majetku VÚC, alebo na likvidáciu škôd spôsobených živelnými pohromami alebo inou mimoriadnou okolnosťou, ktoré nie sú rozpočtované a kryté príjmami bežného rozpočtu,
- na úhradu záväzkov bežného rozpočtu, ktoré vznikli v predchádzajúcich rozpočtových rokoch, maximálne v sume prebytku bežného rozpočtu vykázaného za predchádzajúci rozpočtový rok.
Podmienkou použitia prostriedkov rezervného fondu je ich zapojenie do rozpočtu prostredníctvom príjmových finančných operácií. Zostatok rezervného fondu tiež koncom roka neprepadá, finančné prostriedky ostávajú na účte rezervného fondu alebo na bežnom účte obce.
Použitie rezervného fondu v roku 2020 a 2021
V roku 2020 a 2021 použitie rezervného fondu ovplyvňuje nová právna úprava, ktorá bola prijatá na zmiernenie negatívnych následkov pandémie, ktorá vznikla z dôvodu ochorenia COVID-19. V súlade so zákonom č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v z. n. p. môže obec počas obdobia pandémie až do 31. decembra 2021 na základe rozhodnutia zastupiteľstva použiť na úhradu bežných výdavkov aj prostriedky rezerv