Centrum voľného času (CVČ) je rozpočtová organizácia, ktorú zriaďuje obec alebo vyšší územný celok (VÚC) za účelom zabezpečenia výchovno-vzdelávacej, záujmovej a rekreačnej činnosti detí, rodičov a iných osôb do 30 rokov v ich voľnom čase.
CVČ je v zmysle § 113 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní v znení neskorších predpisov školským výchovno-vzdelávacím zariadením a celoročne zabezpečuje krúžkovú, rekreačnú a športovú činnosť detí a mládeže nielen počas školského roka, ale aj počas školských prázdnin.
Financovanie CVČ upravuje zákon č. 597/2003 Z. z. o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v z. n. p. (ďalej len „zákon o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení“). CVČ sa väčšinou člení na jednotlivé záujmové oddelenia a útvary a jeho činnosť môže byť financovaná z viacerých zdrojov, napr. z:
- prostriedkov rozpočtov obcí a VÚC,
- prostriedkov od iných fyzických osôb a právnických osôb za prenájom priestorov a zariadenia škôl alebo školských zariadení v čase, keď sa nevyužívajú na výchovno-vzdelávací proces,
- príspevkov od žiakov, rodičov alebo inej osoby, ktorá má voči žiakovi vyživovaciu povinnosť, na čiastočnú úhradu nákladov činnosti CVČ,
- príspevkov a darov,
- iných zdrojov.
Výšku mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov určuje zriaďovateľ vo všeobecnom záväznom nariadení (VZN) a ten môže aj rozhodnúť na základe písomnej žiadosti o znížení alebo úplnom odpustení príspevku v prípade, že plnoletý žiak alebo zákonný zástupca neplnoletého žiaka je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a predloží o tom doklad.
Dôležitým zdrojom financovania CVČ sú prostriedky z rozpočtov obcí, konkrétne výnosy dane z príjmov.
Od 1. januára 2013 nadobudla účinnosť novela zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.
Podľa § 7 ods. 9 zákona o financovaní základných š