V aprílovom čísle časopisu prinášame druhú časť seriálu, v ktorom sa dočítate o osobitostiach odmeňovania hlavného kontrolóra, na aký pracovný úväzok môže pracovať a ďalšie zaujímavé informácie.
Plat hlavného kontrolóra
Hlavný kontrolór je zamestnancom obce a svoju funkciu vykonáva v pracovnom pomere. Napriek svojmu zamestnaneckému vzťahu ku konkrétnej obci sa tento vzťah vyznačuje určitými osobitosťami. Jednou z nich je aj právna úprava odmeňovania hlavného kontrolóra.
Hlavný kontrolór má určený plat v zmysle zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v z. n. p. (ďalej len „zákon o obecnom zriadení“), napriek tomu, že ide o jednu z podstatných náležitostí pracovného pomeru, ktorý upravuje zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len ,,Zákonník práce“). Plat hlavného kontrolóra sa určí v súlade s § 18c ods. 1 zákona o obecnom zriadení: ,,Plat hlavného kontrolóra je súčin priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok a koeficientu podľa počtu obyvateľov obce k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorý je v obci...“. Plat sa teda vypočíta podľa vzorca, v ktorom sa použijú dva ukazovatele. Prvým ukazovateľom je výška priemernej mesačnej mzdy zistená Štatistickým úradom SR za predchádzajúci rok a druhým ukazovateľom je koeficient, ktorého výška sa odvíja od počtu obyvateľov v danej obci. Plat hlavného kontrolóra sa zaokrúhľuje na celé eurá smerom nahor (§ 18c ods. 4 zákona o obecnom zriadení).
Od 1. apríla 2018 je účinná novela č. 70/2018 Z. z. zákona o obecnom zriadení, na základe ktorej došlo k úprave týkajúcej sa platu hlavného kontrolóra. Platí, že pri výpočte platu sa použije koeficient podľa poč