Primárnymi orgánmi obce sú starosta obce a obecné zastupiteľstvo, ktoré sú volené v priamych, tajných voľbách obyvateľmi obce na štyri roky.
Starostu obce považujeme za najvyšší výkonný a štatutárny orgán obce vystupujúci v jej mene v pracovnoprávnych, administratívnoprávnych, majetkovoprávnych vzťahoch. V mestách je zaužívané pomenovanie primátor. Zastupuje obec voči štátnym orgánom, fyzickým a právnickým osobám, ako aj zvoláva zasadnutie obecného zastupiteľstva a obecnej rady.
Obecné zastupiteľstvo tvorí zastupiteľský zbor zložený z poslancov. Jeho úlohou je predovšetkým rozhodovanie o základných otázkach života a rozvoja obce. Schvaľuje rozpočet obce, program rozvoja, územný plán, nakladanie s majetkom, rozhoduje o zavedení miestnych daní, o zriadení obecných podnikov, o prijatí úveru, o vytvorení orgánov a organizácií obce, vyhlasuje hlasovanie obyvateľov obce, uznáša sa na nariadeniach. Medzi ďalšie orgány obce patria obecná rada, komisie, obecný úrad, prednosta obecného úradu, hlavný kontrolór a obecná polícia. Podrobná organizačná štruktúra obce je znázornená v obrázku č. 1.
Obrázok č. 1: Orgány a usporiadanie obce
Zdroj: ŽÁRSKA, E. a kol. 2010. Verejná správa 1. Bratislava : Ekonóm, 2010. s. 133.
Cieľom fiškálnej decentralizácie je:
- posilniť štát ako celok a posilniť pozíciu centrálnej vlády a
- posilniť postavenie územnej samosprávy.
Odovzdanie právomoci na miestnu úroveň (proces decentralizácie) a podpora občianskej spoločnosti by mala umožniť lepšiu spoluprácu občanov, ich volených zástupcov a podnikateľov na miestnej úrovni a umožniť občanom priamu kontrolu plnenia verejných úloh.