Zamestnancovi, s ktorým bol skončený pracovný pomer (bez ohľadu na spôsob skončenia pracovného pomeru a bez ohľadu na to, kto inicioval toto skončenie), musí zamestnávateľ vydať:
- potvrdenie o zamestnaní a
- pracovný posudok.
Avšak o vydanie pracovného posudku musí zamestnanec požiadať sám, na rozdiel od potvrdenia o zamestnaní, ktoré má zamestnávateľ povinnosť vydať aj bez žiadosti zamestnanca.
Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) ustanovuje v súvislosti s pracovným posudkom a potvrdením o zamestnaní to, kedy je zamestnávateľ povinný uvedené doklady zamestnancovi vydať, ustanovuje aké náležitosti majú obsahovať, resp. čo je ich súčasťou a ustanovuje aj možnosť zamestnanca brániť sa, ak so skutočnosťami uvedenými v týchto dokumentoch nesúhlasí.
Tento článok komplexne pojednáva o povinnosti zamestnávateľa vydať zamestnancovi oba vyššie uvedené dokumenty.
Právny rámec
Podmienky upravujúce vydanie, náležitosti, ako aj možnosť obrany voči obsahu potvrdenia o zamestnaní a obsahu pracovného posudku upravuje Zákonník práce v § 75.
Zákonník práce v § 41 ods. 5 tiež ustanovuje, že zamestnávateľ môže od fyzickej osoby (potenciálneho zamestnanca), ktorá už bola zamestnávaná, požadovať, aby táto osoba predložila pracovný posudok a potvrdenie o zamestnaní.
Pracovný posudok
Pracovný posudok je dokument, ktorý môže výrazným spôsobom ovplyvniť ďalšie pracovné uplatnenie zamestnanca a jeho pozíciu na pracovnom trhu.
Zákonník práce neustanovuje obsah pracovného posudku. Avšak z dikcie § 75 ods. 1 tretia veta Zákonníka práce vyplýva, že by zamestnávateľ by mal uviesť len tie skutočnosti, ktoré sú podstatné v súvislosti s prácou, ktorú zamestnanec u zamestnávateľa vykonával. Podľa cit. ustanovenia „Pracovným posudkom sú všet