Osobitosti sociálneho fondu na školách

Vydáno: 12 minút čítania

Kolektívna zmluva vyššieho stupňa (ďalej len „KZVS“) pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme na rok 2014 a zákon č. 152/1994 Z. z. o sociálnom fonde a o zmene a doplnení zákona č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnom fonde“) ustanovujú možnosti škôl v súvislosti s tvorbou a čerpaním so­ciálneho fondu.

V rámci KZVS na rok 2014 sa dohodlo viacero benefitov pre zamestnancov pracujúcich vo výkone práce vo verejnom záujme v podobnom rozsahu ako tomu bolo po minulé roky. Zabezpečila sa kratšia pracovná doba nad rozsah zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“), dlhšia výmera dovolenky o jeden týždeň, príspevok na odchodné vyšší o jeden mesiac oproti Zákonníku práce či príspevok na dôchodkové sporenie a tvorba so­ciálneho fondu.

Záväznosť KZVS

KZVS platí pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 523/2003 Z. z.“) na rok 2014 je uzatvorená v súlade s § 2 ods. 3 písm. d) zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o kolektívnom vyjednávaní“). KZVS je záväzná pre všetkých zamestnávateľov uvedených v § 1 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. a zamestnávateľov, ktorí sú uvedení v Čl. I. ods. 2 KZVS, teda aj pre školy, školské zariadenia ako samostatné právne subjekty, rozpočtové organizácie obcí.

Školy a školské zariadenia pri odmeňovaní povinne postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z., preto pre ne platí KZVS vo všetkých ustanoveniach.

Obsahom KZVS je priaznivejšia úprava pracovných podmienok vrátane platových podmienok a podmienok zamestnávania. Kolektívne vyjednávanie podľa § 2 ods. 3 písm. a) zákona o kolektívnom vyjednávaní za účelom uzatvorenia podnikových kolektívnych zmlúv sa následne môže uskutočniť medzi zamestnávateľom a príslušným odborovým orgánom.

Pracovné podmienky a podmienky zamestnávania podľa KZSV

Vo väčšine ustanovení KZVS stanovuje výhodnejšie podmienky nad rámec Zákonníka práce už explicitne, tzn., že tieto ustanovenia platia pre všetkých zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona č. 553/2003 Z. z. už priamo z KZVS aj v tom prípade, ak by sa na škole, školskom zariadení neuzatvorila podniková kolektívna zmluva.

Pracovný čas

Pracovný čas zamestnanca je 37 a 1/2 hodiny týždenne, u zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke na 36 a 1/4 hodiny týždenne a u zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke na 35 hodín týždenne.

Poznámka: Výhodnejšie ustanovenie o skrátenom pracovnom čase oproti Zákonníku práce (40 hodín) platí všeobecne, a to aj pre zamestnávateľov, ktorí by z rôznych dôvodov neuzatvorili podnikovú kolektívnu zmluvu.

Dovolenka

Základná výmera dovolenky je päť týždňov. Dovolenka vo výmere šiestich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku. Dovolenka riaditeľa školy, riaditeľa školského výchovno-vzdelávaciaeho zariadenia, riaditeľa špeciálneho výchovného zariadenia a ich zástupcov, učiteľa, pedagogického asistenta, odborného zamestnanca, majstra odbornej výchovy a vychovávateľa je deväť týždňov v kalendárnom roku.

Zásadná zmena v KZVS na rok 2014 nastala práve v tomto ustanovení, kedy sa do určenej deväť týždňovej dovolenky dostali už aj odborní zamestnanci, teda budú mať dovolenku na úrovni ostatných pedagogických zamestnancov v školách.

Odstupné

KZVS v roku 2014 ustanovuje zvýšenie odstupného pri skončení pracovného pomeru z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) Zákonníka práce nad rozsah

Související dokumenty

Súvisiace články

Stravovanie zamestnancov školy nielen z pohľadu účtovníctva
Osobitosti rozpočtového hospodárenia a účtovania v školách a školských zariadeniach
Zásady účtovníctva a systém finančného riadenia pre vedúce školských jedální (I.)
Zásady účtovníctva a systém finančného riadenia pre vedúce školských jedální (II.)
Stravovanie zamestnancov štátnych ROPO a spôsoby jeho účtovania
Účtovanie vráteného poistného
Účtovanie v centrách voľného času
Konečné zostatky v pokladnici a na účte
Účtovníctvo rozpočtových organizácií a postupy účtovania (VII.)
Refundácia mzdových nákladov
Účtovanie školskej jedálne v obci na samostatnom účte
Zaúčtovanie novozisteného majetku
Príklad účtovania novozisteného dlhodobého majetku
Vybrané príklady účtovania inventarizačných rozdielov v účtovníctve ROPO a obcí
Preplatky z ročného zúčtovania zdravotného poistenia
Výkon kontrolnej činnosti podľa pravidiel finančnej kontroly
Účtovníctvo rozpočtových organizácií a postupy účtovania (V.)
Predbežná finančná kontrola a pokladnica
Účtovanie finančného príspevku na úhradu časti mzdy zamestnanca materskej školy

Súvisiace otázky a odpovede

Zákon o výkone práce vo verejnom záujme a zamestnanci súkromnej ZŠ
Použitie vlastného motorového vozidla SZČO
Očkovanie zamestnancov na zahraničnej pracovnej ceste
PHL v jednoduchom účtovníctve
Poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb v zahraničí
Cestovné výdavky firmy (s. r. o.) za živnostníka
Cesta z práce domov ako náklad?
Doplnenie k otázke č. 4443
Pedagogický zamestnanec - čiast.úväzkom?
Predčasné ukončenie pracovného pomeru
Plat zástupca starostu počas zastupovania starostu
Náhradu platu starostu v prípade čerpania dovolenky
Starosta a nevyčerpaná dovolenka
Práva a nároky starostu obce
Ochrana pred prepustením počas materskej a rodičovskej dovolenky
Odborová organizácia
Kolektívna zmluva vyššieho stupňa
Odmeňovanie zamestnanca obce
Zamestnávateľ a zamestnanci na obecnom úrade
Dovolenka pri pracovnom pomere na kratší pracovný čas