V príspevku sa budeme venovať problematike poskytovania dotácií z rozpočtu obce a povinnosti obce vykonávať administratívnu kontrolu kontrolovanej osoby pri poskytovaní finančných prostriedkov z rozpočtu obce, t. j. pri poskytovaní dotácií. Túto povinnosť majú obce od 1. novembra 2014.
Táto zmenu sa zaviedla novelou zákona č. 502/2001 Z. z. o finančnej kontrole a vnútornom audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (zákonom č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
Obce majú zákonné oprávnenie poskytovať dotácie zo svojho rozpočtu, t. j. zo verejných prostriedkov.
Definícia verejných prostriedkov je uvedená v dvoch základných právnych normách:
- v zákone č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy“) – verejné prostriedky sú definované ako finančné prostriedky, s ktorými hospodária právnické osoby (PO) verejnej správy, verejnými prostriedkami sú aj prostriedky Európskej únie a odvody Európskej únii,
- v zákone č. 502/2001 Z. z. o finančnej kontrole a vnútornom audite a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o finančnej kontrole“), ktorý pri definícii verejných prostriedkov odkazuje na zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy a definíciu verejných prostriedkov rozširuje o prostriedky zo zahraničia na financovanie projektov na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Dotácie a rozpočtové pravidlá
Pre hospodárenie s verejnými prostriedkami platia rozpočtové pravidlá, ktoré sú vymedzené v zákone o rozpočtových pravidlách verejnej správy ako aj v zákone č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy“).
K základným rozpočtovým pravidlám použitia verejných prostriedkov patrí najmä:
- účelnosť použitia verejných prostriedkov,
- časovosť použitia verejných prostriedkov,
- hospodárnosť, efektívnosť a účinnosť použitia verejných prostriedkov.
Účelnosť poskytnutia a použitia dotácií
Účelnosť je definovaná v zákone o finančnej kontrole ako vzťah medzi určeným účelom použitia verejných prostriedkov a skutočným účelom ich použitia.
Táto všeobecne platná zásada je zakotvená v týchto ustanoveniach:
- § 19 ods. 1 zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, podľa ktorého verejné prostriedky možno použiť na účely, ktoré sú v súlade s osobitnými predpismi; prostriedky štátneho rozpočtu možno použiť len na účely, na ktoré boli ustanovené zákonom o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok alebo ustanovené podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy;
- § 13 ods. 2 zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, podľa ktorého rozpočtové prostriedky možno použiť len na účely, na ktoré boli v rozpočte obce schválené.
! Dôležité: Zásada dodržania účelnosti pri hospodárení s verejnými prostriedkami je jednou zo základných zásad rozpočtového hospodárenia; zásadu účelnosti poskytnutia a použitia dotácií možno definovať ako povinnosť poskytnúť a použiť dotácie v súlade s určeným účelom.
Zásada účelovosti sa vzťahuje tak na subjekty verejnej správy, ako aj na subjekty mimo sektora verejnej správy. Subjekty verejnej správy verejné prostriedky nielen sami používajú, ale ich aj poskytujú ďalej na ďalšie použitie iným subjektom verejnej správy, napr. obci, vyššiemu územnému celku (VÚC) alebo právnickým a fyzickým osobám mimo sektora verejnej správy, a to v rámci svojej pôsobnosti.
Zásada účelovosti rovnako platí na verejné prostriedky, ktoré subjekty verejnej správy poskytli na použitie právnickým osobám verejnej správy v rámci sektora verejnej správy, ako aj na verejné prostriedky, ktoré subjekty verejnej správy poskytli na použitie právnickým osobám a fyzickým osobám mimo sektora verejnej správy a ktoré ich môžu použiť len v súlade s účelom použitia.
Obec by pri poskytnutí dotácie mala jednoznačne určiť účel, na ktorý dotáciu poskytuje, aby príjemca bez pochybností vedel, na aké účely ju môže použiť. Je povinnosťou obce ako poskytovateľa dotácie písomne oznámiť príjemcovi dotácie konkrétny účel, na ktorý sa dotácia poskytuje, napr. ustanovením v zmluve, oznámením v rozpisovom liste a pod. Toto ustanovenie v zmluve by malo byť formulované jasne a jednoznačne bez možnosti spochybnenia. Cieľom by mala byť predovšetkým snaha precíznym postupom pri formulovaní a stanovení účelu zabrániť neúmyselným pochybeniam príjemcov dotácií a následnému sankcionovaniu zo strany príslušných orgánov.
Dotácie právnickým osobám, ktorých zakladateľom je obec – poskytujú sa v súlade s § 7 ods. 2 zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a sú účelovo určené, a to na konkrétne úlohy a akcie vo ve