Environmentálna kriminalita v Slovenskej republike, najzávažnejšie formy jej páchania a využitie moderných technológií pri jej odhaľovaní, dokumentovaní a vyšetrovaní

Vydáno: 20 minút čítania
Tento príspevok poskytuje komplexný úvod do problematiky environmentálnej kriminality, s dôrazom na perspektívu legislatívy Európskej únie v boji proti tomuto fenoménu. Úvod predstavuje širokú škálu výziev spojených s environmentálnou kriminalitou a jej dopadom na životné prostredie a verejné zdravie. V nasledujúcej časti je environmentálna kriminalita definovaná z hľadiska trestného práva v Slovenskej republike. Príspevok sa potom zaoberá najbežnejšími a najzávažnejšími formami páchania environmentálnej kriminality. Pozornosť sa následne zameriava na využívanie moderných technológií, najmä bezpilotných lietadiel, a dostupných metód ako LiDAR a fotogrametria ako účinných nástrojov na detekciu a vyšetrovanie nelegálnych aktivít. V záverečnej časti sú identifikované aktuálne výzvy a budúce výhľady v boji proti environmentálnej kriminalite.
 
1. Úvod
Fenomén trestných činov proti životnému prostrediu patrí v súčasnej dobe medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce bezpečnostné problémy na svete. Vzhľadom na ich stále rastúci počet a čoraz závažnejšie následky je nevyhnutné venovať stále väčšiu pozornosť regulácii a sankciám týkajúcich sa týchto činov. Tieto činy, ktoré vážne ohrozujú životné prostredie, vyžadujú nielen primeranú reakciu, ale aj účinnú legislatívu. Všetci sme svedkami toho, ako negatívne následky týchto činov nesiahajú len na životné prostredie, ale ovplyvňujú aj ekonomiku, sociálnu stabilitu a verejné zdravie. V priestore Európskej únie je tento problém systematicky upravený prostredníctvom smernice 2008/99/ES o ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva v znení neskorších zmien a dodatkov (ďalej len „smernica 2008/99/ES“), ktorá bola schválená v reakcii na nárast environmentálnych trestných činov s medzinárodnými dôsledkami. Posledných desať rokov však viedlo k zisteniu, že súčasné sankčné ustanovenia sú často nedostatočné na dosiahnutie požadovaného súladu s právom na ochranu životného prostredia, čo poukázalo na potrebu revízie smernice 2008/99/ES. Dynamika tohto procesu nám jasne ukazuje potrebu revízie a zdokonalenia právnych predpisov v tejto oblasti. Nová právna úprava by mala zohľadniť nielen existujúce nedostatky, ale aj aktuálne výzvy v oblasti environmentálnej kriminality [1]. Na vyššie uvedené tvrdenia aj priamo reagovala európska legislatíva, a to smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2024/1203 z 11. apríla 2024 o ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva, ktorou sa nahrádzajú smernice 2008/99/ES a 2009/123/ES(ďalej len „smernica 2024/1203“), v ktorej Európsky parlament a Rada Európskej únie jednoznačne vyjadrili názor, že existujúce pravidlá sankcií podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2008/99/ES nie sú dostatočné na dosiahnutie súladu s právom Únie týkajúceho sa ochrany životného prostredia. Takýto súlad by mohol a mal zvýšiť dostupnosťou účinných, primeraných a odrádzajúcich trestných sankcií, ktoré zodpovedajú závažnosti trestných činov a dokážu vyjadriť väčší spoločenský nesúhlas než použitie správnych sankcií. Komplementárnosť trestného a správneho práva má zásadný význam pre prevenciu a odrádzanie od protiprávneho konania, ktoré poškodzuje životné prostredie [2].

Související dokumenty

Súvisiace články

Postup pri preberaní poštových zásielok
Povinnosti obce pri odpredaji šrotu
Vnútorný predpis pre oblasť účtovníctva obce (I.)
Podania daňového subjektu
Komunálne zdaňovanie v konkrétnych príkladoch obcí a miest SR – inšpirácie a podnety pre samosprávy (II.)
Všeobecne záväzné nariadenia obce (2. časť)
Novela zákona o Environmentálnom fonde
Novela zákona o odpadoch schválená v septembri 2021
Zálohovanie jednorazových obalov na Slovensku
Obce a nakladanie s komunálnymi odpadmi a súvislosti s dosahovaním cieľov odpadového hospodárstva
Novela zákona o odpadoch č. 216/2021 Z. z.
Možnosti a povinnosti obce pri zbere elektroodpadu a zbere použitých batérií a akumulátorov z územia obce
Zodpovednosť za neoprávnené nakladanie s odpadom - priestupok alebo trestný čin?
Analýza trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi
Analýza trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi (2.)
Klimatické účinky nakladania s anorganickým odpadom
Svetoví experti samosprávam poradili, ako efektívne využiť odpady a ešte na nich aj ušetriť
Recyklovateľnosť obalov a recyklácia odpadov z obalov
Poplatky za odpady opäť porastú

Súvisiace otázky a odpovede

Zber BRKO a frekvencia vývozu
Pálenie pneumatík
Miestne dane a poplatky
Poplatok za komunálny odpad
Registrácia pre DPH v ČR
Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť
Likvidácia obalov z produkcie
Klasifikácia príjmu z poplatkov za uloženie odpadov
Kto je pôvodcom odpadu zo servisných činností?
Ako môže pôvodca odpadu využiť spätný zber odpadu
Od 1. januára 2021 neumožňuje zákon o odpadoch predlžovať platnosť rozhodnutia
Súhlas na zhromaždenie nebezpečných odpadov u pôvodcu odpadu
Potvrdenie údajov o prevzatí odpadu
Nebezpečné odpady v obci nielen z testovania
Osobitný spôsob plnenia povinností podľa § 27 ods. 7 zákona o odpadoch
Miestny poplatok za uloženie KO v podzemných kontajneroch
Samostatne hospodáriaci roľník a daň z pozemkov
Urbárske spoločenstvo a daň z pozemkov
Dodatočné daňové priznanie
Komu vyrubiť daň z nehnuteľností?

Súvisiace predpisy

300/2005 Z.z. Trestný zákon