V súčasnosti je téma zálohovania jednorazových obalov na nápoje viac než aktuálna. Pojmom „jednorazový obal“ sa rozumejú obaly na jedno použitie. Cieľom zavedenia zálohovania je dosiahnuť efektívnejší zber a následnú recykláciu. Takto získaná druhotná surovina sa použije napríklad aj na výrobu nových nápojových obalov bez nutného odčerpávania cenných prírodných zdrojov. Aj týmto sa pozitívne prispeje k zníženiu environmentálnej záťaže na životné prostredie vrátane eliminácie voľne pohodených odpadov v krajine prevažne vo vodných tokoch (tzv. littering). Skvalitnia sa tiež prírodné, umelé a sociálne zložky životného priestoru občanov Slovenskej republiky.
Povinnosť zálohovania jednorazových obalov ako nová súčasť systému triedených zložiek odpadov sa bude týkať jednorazových obalov na nápoje z plastu a kovu a má za účel prispieť k plneniu národných cieľov a limitov, a tým aj k cieľom stanovených na európskej úrovni.
Tento proces možno implementovať na základe zákona č. 302/2019 Z.z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o ZJO") a vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR č. 347/2019 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje (ďalej len "vykonávacia vyhláška k zákonu o ZJO").
Cieľom zákona o ZJO je zaviesť zálohový systém jednorazových obalov na nápoje, ktoré sa uvádzajú na trh v Slovenskej republike, a na odpady z týchto obalov - plastové fľaše a plechovky od nápojov s výnimkou obalov napr. od mlieka, octu, oleja a tvrdého alkoholu. Týmto zákonom o ZJO sa čiastočne transponuje smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/852 z 30. mája 2018, ktorou sa mení smernica 94/62/ES o obaloch a odpadoch z obalov a súčasne korešponduje s článkom 9 smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/904 z 5. júna 2019 o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie (ďalej len "smernica SUP").
V súčasnosti sa na obaly vrátane jednorazových plastových a kovových obalov na nápoje, ktoré sa uvádzajú na trh v Slovenskej republike, vzťahuje tzv. rozšírená zodpovednosť výrobcov vyhradených výrobkov. Táto bola uvedená do praxe zákonom č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o odpadoch"). Výrobcovia obalov si plnia svoje povinnosti buď prostredníctvom organizácií zodpovednosti výrobcov (ďalej len "OZV"), alebo individuálne. Na obe činnosti sa vyžaduje autorizácia udelená Ministerstvom životného prostredia SR (ďalej len "ministerstvo ŽP").
Keďže súčasným systémom zberu plastových a kovových odpadov z obalov sa podľa ministerstva ŽP (predkladacia správa k návrhu zákona o ZJO) vyzbiera zhruba 60 % jednorazových plastových obalov uvedených na trh a vzhľadom na skutočnosť, že tieto nápojové obaly sú častou zložkou tzv. litteringu, bol prijatý