Palivo vyrobené z odpadu v aspekte klimatických zmien

Vydáno: 20 minút čítania
Slovenská republika sa pripojila ku krajinám, ktorým záleží na udržateľnom rozvoji a minimalizácii klimatických zmien. V tejto súvislosti je podporovaný prechod od energetického využívania fosílnych palív, kde v roku 2023 sa na Slovensku ukončila ťažba uhlia, čím sa stala lídrom v tejto oblasti spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky. Významným zdrojom energie môže byť aj palivo vyrobené z odpadu, či už v podobe tuhého druhotného paliva, alebo tuhého alternatívneho paliva, čím sa minimalizujú negatívne vplyvy odpadu a šetria neobnoviteľné zdroje v rámci princípov cirkulárnej ekonomiky.
Po piatich rokoch od prijatia Parížskej dohody sa členské štáty EÚ dohodli na revízii národných príspevkov (Nationally Determined Contributions - NDC) s cieľom dosiahnuť do roku 2030 čisté zníženie emisií skleníkových plynov o 55 %. V marci 2024 Európska komisia predstavila európske klimatické právo pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050, čím sa EÚ stala prvým kontinentom s konkrétnym cieľom dosiahnuť minimálne 55 % zníženie emisií do roku 2030. Tento cieľ bol oficiálne prijatý na decembrovom summite ­Európskej rady 11. decembra 2022 [1].
Na splnenie ambicióznych cieľov Európskej zelenej dohody je kľúčové efektívne implementovať tieto plány na úrovni jednotlivých členských štátov. Slovensko, podobne ako ďalšie krajiny strednej a východnej Európy s vyššími energetickými a uhlíkovými emisiami, a tiež krajiny západnej Európy s vyšším HDP na obyvateľa, volí opatrný a pragmatický prístup k politickým opatreniam v oblasti klímy a energetiky. Tento prístup odráža potrebu zvážiť náročné investičné požiadavky a zabezpečiť konkurencieschopnosť priemyslu s rizikom úniku uhlíka. Na rozdiel od Českej republiky s vysokou závislosťou od uhlia, Poľska s priemyselnou diverzifikáciou či krajín s prírodnými podmienkami pre veternú energiu ako Bulharsko a Rumunsko alebo systémom pre skladovanie zemného plynu v Maďarsku, Slovensko čelí špecifickým výzvam a obmedzeniam.
S rastúcimi záväzkami na globálnej úrovni vrátane Číny (uhlíková neutralita do 2060), Japonska, Kórey, Južnej Afriky a záväzku USA k návratu do Parížskej dohody, rastie konsenzus o potrebe systémových zmien v priemyselnej a výrobnej sfére, ktoré budú vyžadovať prísnejšie regulačné štandardy. Na prekonanie počiatočných výziev je nevyhnutné, aby členské štáty EÚ spolupracovali na tvorbe hodnotových reťazcov, trhov a pracovných príležitostí v oblasti čistých technológií a obnoviteľnej energie, podporovaných Európskou zelenou dohodou. Tento plán predstavuje nielen výzvu, ale aj príležitosť pre členské štáty položiť základy udržateľného ekonomického modelu, ktorý umožní splniť cieľ výrazného zníženia emisií do roku 2030. Na dosiahnutie tohto cieľa je nevyhnutné zabezpečiť politickú podporu na vytvorenie vhodného rámca pre nákladovo efektívne investície do inovácií v zelených a digitálnych technológiách a zároveň rozvíjať potrebnú udržateľnú infraštruktúru [2].
 
Globálne výzvy a klimatické zmeny
Prvé fosílne palivá obsahujúce uhľovodíky sa vytvorili počas prahorného obdobia (pred približne 4,0 až 2,5 miliardami rokov), pričom medzi tieto palivá patrí uhlie, ropa, zemný plyn, bridlica, decht, dechtové piesky a ťažké oleje. Tento proces bol výsledkom geologických procesov pôsobiacich na organické zvyšky, ktoré vznikali prostredníctvom fotosyntézy, najmä z rias a baktérií pred devónskym obdobím (asi 419,2 až 358,9 miliónov rokov späť). Fosílne palivá sú teda konečným produktom kumulácie slnečnej energie vo forme organickej hmoty a jej následných geologických premien. Dnes viac ako 80 % svetovej produkcie energie pochádza zo spaľovania fosílnych palív [3]. Zatiaľ čo uhlie sa

Související dokumenty

Súvisiace články

Svetoví experti samosprávam poradili, ako efektívne využiť odpady a ešte na nich aj ušetriť
Recyklovateľnosť obalov a recyklácia odpadov z obalov
Odpad ako stavebný materiál
Povinný zber textilu od roku 2025
Využívanie odpadov na energetické účely
Nariadenie o batériách a odpadových batériách
Čistenie komunálnych odpadových vôd
Najlepšie dostupné techniky (BAT) pre textilný priemysel a rôzne definície pojmu "textil"
Ako dosiahnuť, aby začali ľudia triediť
Potenciál využitia bioodpadu ako alternatívneho zdroja energie
Opätovné použitie stavebných materiálov
Budeme komunálnym odpadom vykurovať bytové domy?
Poplatok za vážený množstvový zber komunálneho odpadu
Určenie poplatníka za komunálny odpad pri zriadení vecného bremena
Účtovanie vývozu komunálneho odpadu
Mikroplasty z prírodných hnojív vejú vo vetre častejšie, ako sme si mysleli
Nová dotácia pre zberné dvory a triedený zber odpadov
Mikroplasty a ich potenciálne riziká pre človeka a životné prostredie
Rozšírená zodpovednosť výrobcov na textil v Holandsku a Maďarsku

Súvisiace otázky a odpovede

Zber BRKO a frekvencia vývozu
Pálenie pneumatík
Miestne dane a poplatky
Poplatok za komunálny odpad
Registrácia pre DPH v ČR
Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť
Likvidácia obalov z produkcie
Klasifikácia príjmu z poplatkov za uloženie odpadov
Kto je pôvodcom odpadu zo servisných činností?
Ako môže pôvodca odpadu využiť spätný zber odpadu
Od 1. januára 2021 neumožňuje zákon o odpadoch predlžovať platnosť rozhodnutia
Súhlas na zhromaždenie nebezpečných odpadov u pôvodcu odpadu
Potvrdenie údajov o prevzatí odpadu
Nebezpečné odpady v obci nielen z testovania
Osobitný spôsob plnenia povinností podľa § 27 ods. 7 zákona o odpadoch
Miestny poplatok za uloženie KO v podzemných kontajneroch
Dodávateľ (platiteľ DPH) fakturuje firme (tiež platiteľovi DPH) podľa zmluvy o nájme samostatnými faktúrami
Zdaňovanie stavebného pozemku
Kompetencie obce u vlastníkov neudržiavaných záhrad
Tvorba daňových rezerv