Osobitné hmotno-právne predpisy, medzi ktoré zaraďujeme aj zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v z. n. p. (ďalej len „zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku“) stanovujú daňovým subjektom rôzne povinnosti a taktiež upravujú aj ich práva.
Zo zákona vyplýva nielen to, kedy daňovému subjektu vzniká určitá povinnosť, ale určuje aj spôsob, resp. formu jej splnenia. K splneniu zákonných povinností môže dôjsť priamo daňovým subjektom, t. j. daňový subjekt si splní povinnosť sám riadne a dobrovoľne, alebo je splnenie povinnosti vynútené správcom dane prostredníctvom rôznych procesných inštitútov.
Postup daňovníka pri „dobrovoľnom“ alebo „vynútenom“ plnení povinností musí byť v súlade s hmotno-právnym predpisom, ale aj so všeobecným právnym predpisom, ktorým je zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len daňový poriadok). Povinnosťou stanovenou zákonom môže byť podanie daňového priznania, splnenie oznamovacej povinnosti, zaplatenie dane a pod.
V tomto príspevku sa zaoberám podaním, prostredníctvom ktorého dochádza k splneniu zákonom stanovených povinností alebo k uplatneniu práva daňového subjektu. Zámerom článku je poukázať na to, akým spôsobom by mal daňový subjekt podanie vykonať, aby bolo v súlade so zákonom o miestnych daniach a miestnom poplatku, ale aj daňovým poriadkom a aký je postup správcu dane – obce, ak podanie nie je urobené v súlade so zákonom.
Základné pojmy da