Článok sa zaoberá ochranou hospodárskej súťaže v územnej samospráve, niektorými formami nedovoleného obmedzovania hospodárskej súťaže, rozhodnutiami vo veci porušenia hospodárskej súťaže zo strany územnej samosprávy a tiež konaním vo veci ochrany hospodárskej súťaže a konaním o správnej žalobe.
V oblasti ochrany hospodárskej súťaže platí zákon č. 187/2021 Z.z. o ochrane hospodárskej súťaže a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon“), ktorého predmetom je ochrana hospodárskej súťaže pred jej obmedzovaním, vytváranie podmienok na jej ďalší rozvoj v prospech spotrebiteľov a úprava pôsobnosti a právomoci Protimonopolného úradu Slovenskej republiky (ďalej len „úrad“) pri dohľade nad dodržiavaním ustanovení tohto zákona.
Tento zákon sa vzťahuje na podnikateľov, pričom na účely tohto zákona sa podnikateľom rozumie entita, ktorá vykonáva hospodársku činnosť alebo ak ide o jej činnosť a konanie, ktoré súvisí alebo môže súvisieť so súťažou, bez ohľadu na jej právnu formu, existenciu právnej subjektivity, spôsob jej financovania, a to, či je jej činnosť zameraná na dosahovanie zisku.
Za jedného podnikateľa možno považovať aj viacero fyzických osôb alebo právnických osôb, ktoré sú prepojené na základe vzťahov kontroly alebo iných zmluvných, majetkových, personálnych alebo organizačných vzťahov. Za podnikateľa sa považuje aj združenie podnikateľov alebo združenia týchto združení.
Okrem podnikateľov sa tento zákon vzťahuje aj na obec a vyšší územný celok pri výkone samosprávy a pri prenesenom výkone štátnej správy.
Obec a vyšší územný celok pri výkone samosprávy a pri prenesenom výkone štátnej správy nesmie zjavnou podporou, ktorá zvýhodňuje určitého podnikateľa, alebo iným spôsobom obmedzovať súťaž. Úrad uloží za porušenie tohto zákazu obci alebo vyššiemu územnému celku pokutu do 66 000 eur.
K porušeniu hospodárskej súťaže môže dôjsť zo strany územnej samosprávy najmä uznesením, všeobecne záväzným nariadením, zmluvou, vydaním rozhodnutia alebo stanoviska, ako aj nevyda