Prvá časť článku bola venovaná zhodnoteniu celkového stavu v hlavných oblastiach environmentálnej politiky v rámci EÚ, ako je biodiverzita, voda, obehové hospodárstvo, znečisťovanie ovzdušia a klíma. Na stav týchto oblastí sa autor zameral aj z hľadiska SR, pričom podrobnejšie rozobral najmä obehové hospodárstvo. Predmetom pokračovania článku je analýza stavu v oblasti nakladania s odpadmi v SR a zhrnutie opatrení pre jednotlivé oblasti, ktoré Komisia pre SR stanovila.
(dokončenie z predchádzajúceho čísla)
Nakladanie s odpadmi
Vznik komunálneho odpadu na Slovensku zostal v roku 2020 pod priemerom EÚ (433 kg/rok na obyvateľa v porovnaní s 505 kg/rok na obyvateľa), od roku 2013 (304 kg/rok na obyvateľa) došlo k výraznému nárastu.
Je všeobecne známym faktom, aké množstvá sa na Slovensku zneškodňujú skládkovaním. V tejto oblasti bol síce zaznamenaný určitý pokles (50% v roku 2020 v porovnaní so 66% v roku 2016), Slovensko však má stále jednu z najvyšších mier v EÚ (priemer EÚ v roku 2020 bol na úrovni 23%), čo potvrdzuje, že efektívne nakladanie s odpadmi zostáva pre Slovensko závažným problémom.
Z Oznámenia možno vyvodiť, že Komisia sleduje stav, vývoj a tendencie v jednotlivých štátoch nielen prostredníctvom oficiálnych štatistík a poskytovaných údajov. O tom, že Komisia sleduje aj médiá a podobne, a tieto informácie analyzuje svedčí aj konštatovanie vo vzťahu k spaľovaniu odpadov. V tomto prípade Komisia skombinovala oficiálne informácie, ako aj mediálne informácie. Komisia vyjadrila obavu, že napriek aktuálne nízkej miere spaľovania, ktorá bola približne 8% v roku 2020, existujú obavy, že odpad sa jednoducho presunie zo skládok do spaľovní, pretože v aktualizovanom programe odpadového hospodárstva na roky 2021 - 2025 sa plánuje vytvorenie nových zariadení na energetické zhodnocovanie. Z hľadiska aktuálnej geopolitickej situácie je zaujímavé, že Komisia dáva do pozornosti túto obavu, keď na druhú stranu sa vedú rozsiahle polemiky o využití odpadu ako nosiča energie. Čím sa má znížiť závislosť na fosílnych zdrojoch.
Problematika skládok je v Oznámení rozobratá aj vo vzťahu k nesplneniu povinnosti upravovať odpad primeraným spôsobom pred jeho uložením na skládku. Príslušné skládky nedisponujú dostatočnými zariadeniami na zabezpečenie triedenia rôznych druhov odpadu, čo je na Slovensku všeobecne známy fakt. Rovnako vo vzťahu k skládkam je druhou všeobecne známou problematickou oblasťou nedostatočné schválenie plánov úprav skládo