Množstvový zber odpadu pomáha samosprávam znižovať náklady na odpadové hospodárstvo, zlepšovať ich výsledky v triedení a umožňuje pre obyvateľov zaviesť spravodlivé poplatky podľa toho, koľko odpadu vyprodukujú. V množstvovom zbere sa dá využiť viacero moderných technológií, ktoré sú pre samosprávy dostupné aj na Slovensku. U nás sa však systém označovaný ako PAYT, teda plať za to, čo vyhodíš, rozbieha pomaly. Naopak v Taliansku sa aktívne využíva už niekoľko rokov a za ten čas sa talianske regióny dostali medzi európsku špičku.
Systém PAYT
V roku 2015 bol u nás prijatý zákon č. 79/2015 Z.z.o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p., ktorý ustanovil všeobecné ustanovenia na nelikvidovanie triedených odpadov na skládkach. Ide napríklad o triedenie zeleného alebo kuchynského biologicky rozložiteľného odpadu.
"Okrem toho naša legislatíva uprednostňuje triedený zber aj rastlinných olejov, obalového, objemového, či nebezpečného odpadu,"
hovorí Tomáš Murgaš, riaditeľ spoločnosti JRK Slovensko. V prípade obalového odpadu musia samosprávy zabezpečiť konkrétne množstvá a objemy na jeho zber, pričom môže byť zabezpečený pomocou nádob alebo vriec.Náklady na zber a likvidáciu odpadov musia samosprávy zabezpečiť všeobecne záväzným nariadením o poplatku za odpady. Poplatok môže zahŕňať náklady na košíky, nádoby či kontajnery. Naša legislatíva povoľuje uplatňovanie sadzieb aj podľa objemu nádoby a frekvencie odvozu, teda umožňuje použitie poplatkov PAYT (Pay-As-You-Throw) -
Plať za to, čo vyhodíš.
Ide o systém zberu odpadu, keď sa obyvateľom alebo podnikom účtuje poplatok založený na množstve vyproduk