V tomto článku predstavujeme hlavné zistenia dvoch prieskumov k praktikám nakladania s biomasou a bioodpadmi; a k praktikám hospodárenia s pôdou na Slovensku. Tiež odkazujeme na populárno-náučné spracovanie tejto témy. Hlavným cieľom článku je zamyslenie sa a predstavenie úlohy odpadov v obehovom biohospodárstve, ktorého východisko, výkon aj udržateľnosť úzko súvisia so zdravím pôdy. Jedným z výstupov projektu BioCASH, v rámci ktorého boli prieskumy realizované, budú odporúčania pre smerovanie politík EÚ.
Bioekonomika a obehovosť sa stali módnym trendom, priniesli množstvo agend, stratégií a plánov, tiež nové riešenia, produkty, a s nimi otázky: sú naozaj inovatívne, udržateľné a ekonomické? Ako smerovať hospodárstvo k cirkularite namiesto zacyklenosti? Je zjavné, že konvergencia vedeckých disciplín, technológií a sektorov s cieľom vytvárať udržateľné a inovatívne riešenia na báze biologických zdrojov prináša príležitosti aj úskalia. Ak chceme naozaj hospodáriť cirkulárne a z kruhového diagramu obehovej ekonomiky spraviť realitu, potrebujeme nutne zohľadniť aj pôdu a jej zdravie úzko spojené s kapacitou fotosyntézy a rastu biomasy, vďaka ktorej užívame mnohé produkčné aj ekologické služby pôdy. Väčšina odborníkov aj laikov si pritom myslí, že zdravie pôdy sa týka hlavne poľnohospodárov a prehliada, čo pre pôdu môže spraviť každý jednotlivec cez nákupné rozhodnutia, svoje správanie, rozhodnutia doma aj v práci, vo výuke alebo spôsobom, akým nakladáme s odpadmi a kompostujeme.
V tomto kontexte chcem ďalej predstaviť:
-
výsledky prieskumu praktík nakladania s biomasou a bioodpadmi, ktorý prebehol vo februári 2024,
-
výsledky prieskumu praktík hospodárenia s pôdou, ktorý prebehol v decembri 2023,
-
edukačné videá zamerané na kľúčové aspekty obehového biohospodárstva na príklade škôl, ktoré boli vyrobené v apríli 2024.
Oba prieskumy realizovalo
Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum
v rámci projektu
BioCASH