Každá priemyselná spoločnosť je závislá od dodávok surovín a energie, ktorých zásoby z globálneho hľadiska možno považovať za nedostatočné. Nedostatok nerastných surovín sa prejavuje nedostatkom kovov. Kovy využívané najmä v moderných technológiách z dôvodu ich špecifických vlastností sa v súčasnosti nedajú nahradiť inými materiálmi.
Kvalifikované odhady celosvetových zásob niektorých kovov v bilančných náleziskách sú takmer vyčerpané, pričom aj obsah kovov v ich primárnych surovinách najmä v prípade neželezných kovov (antimón, cín, meď a pod.) je značne nízky. Vyťažená nerastná surovina sa musí upraviť tak, aby sa obohatil obsah úžitkového kovu a výsledný produkt, tzv. koncentrát sa následnými fyzikálno-chemickými a chemickými operáciami mohol spracovať. Tieto procesy sú sprevádzané značnou spotrebou tepelnej a elektrickej energie a vznikom škodlivých látok, ako sú plyny a tuhé znečisťujúce látky. Recykláciou kovov a ich odpadov, tzv. druhotných surovín, sa spotreba elektrickej energie a vznik škodlivých látok eliminuje. Kovy v odpadoch sa nachádzajú vo forme čistých kovov alebo zliatin (kovový odpad, tzv. šrot) alebo vo forme zlúčenín (kovonosný odpad). Forma prítomnosti kovov v kovonosných odpadoch je vo forme ich zlúčenín, napríklad oxidov, síranov, komplexných zlúčenín, prípadne aj v kovovej forme, ale v nízkom zastúpení. Následné spracovanie kovonosných odpadov je zložitejšie. Aj samotná výroba kovov je sprevádzaná tvorbou odpadov. Tieto tzv. priemyselné odpady sú bohatým zdrojom surovín a často bohatším ako primárne zdroje. Pri pyrometalurgickej výrobe kovov vznikajú viaceré typy tuhých kovonosných odpadov, ako sú trosky a úlety. Tento príspevok je zameraný na prehľad stavu nakladania s kovonosnými odpadmi vznikajúcimi pri pyrometalurgickej výrobe kovov na Slovensku.
Hutnícky priemysel na Slovensku
K dôležitým úsekom hospodárstva SR patrí hutníctvo, t.j. výroba kovov a ich následné spracovanie. Z hľadiska zamestnanosti a produkcie sa hutníctvo radí medzi najvýznamnejšie odvetvia priemyselnej výroby. Hutnícke procesy môžeme rozdeliť na dve základné vetvy, a to na prvovýrobu a druhovýrobu. Prvovýrobu možno rozdeliť ešte na oblasť hutníctva železa, ocele a ferozliatin a oblasť hutníctva neželezných kovov. To môže byť rozdelené na hutníctvo ľahkých k