Európska únia a jej jednotlivé členské štáty, Slovensko nevynímajúc, dlhodobo riešia problém, čo s každoročne narastajúcim objemom odpadov. Sú prijímané rôzne opatrenia, obmedzenia či zákazy, ale výrazný efekt neprichádza. Jedným z riešení malo byť zvýšenie miery recyklácie odpadov. Podľa Bruselu prijali členské štáty záväzok recyklovať do roku 2020 minimálne 50 % vznikajúcich odpadov. Napriek prijatým opatreniam v podobe napríklad zálohovania jednorazových plastových tašiek či zákazu používania niektorých jednorazových výrobkov z plastov k znižovaniu množstva odpadov stále neprichádza, práve naopak. Podľa štatistík EÚ na jej území vzniká ročne vyše 2,5 miliardy ton odpadov, čo predstavuje približne pol tony na obyvateľa ročne.
Nový prístup k znižovaniu odpadov
V snahe riešiť problematiku odpadov a klimatické problémy sveta prijala EÚ nový akčný plán zameraný na obehové hospodárstvo, ktorý tvorí jeden z nosných prvkov tzv. Európskej ekologickej dohody, cieľom ktorej je dosiahnuť v Európe do roku 2050 klimatickú neutralitu.
Obehové hospodárstvo má byť založené na zelenej výrobe a spätne sa má do výroby dostať čo najviac vyrobených produktov. Podľa zámerov Bruselu to má výrazne znížiť množstvo odpadov. Dnešná ekonomika je podľa EÚ lineárna, pričom späť do obehu sa