Recyklácia odpadov sa uvádza ako jedna z ciest znižovania ich narastajúcich objemov. Cirkulárna ekonomika predpokladá v maximálnej možnej miere využívať opakovateľne používateľné výrobky, predlžovať ich životnosť či vyrábať „opraviteľné“ výrobky. Predpokladá tiež posudzovať výrobky po skončení ich životnosti ako druhotné suroviny a recyklovať ich. Mnoho ciest a zámerov smeruje k zvyšovaniu podielu recyklácie odpadov, k naplneniu stanovených limitov, ale napriek tomu sa nedarí ich plniť. Jedným, možno aj hlavným dôvodom nezáujmu trhu o recyklované výrobky je aj ich cena.
Každoročne narastajúci objem odpadov núti kompetentných hľadať riešenia na jeho znižovanie vrátane rôznych legislatívnych a často i represívnych opatrení. Napriek prijímaným opatreniam sa nie celkom darí znižovať množstvo odpadov a ich narastajúce skládkovanie.
V súčasnosti je asi najviac diskutovaným a problémovým odpadom odpad z obalov, najmä plastových, a plastový odpad všeobecne. Legislatívne sa niektoré (plastové) výrobky zakazujú, niektoré sa spoplatňujú. Od tohto roku sa na Slovensku PET nápojové fľaše zálohujú, čím sa tak žiada zvýšiť podiel recyklácie odpadov z obalov. Novela zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. vykonaná zákonom č. 9/2021 v Prílohe 3 - Ciele a záväzné limity odpadového hospodárstva ustanovuje mieru recyklácie plastových obalov do roku 2025 na 35% a do roku 2030 na 42%. Je to úloha pre Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV). V podobnom duchu je prijatá aj smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/904 z 5. júna 2019 o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie