Príspevok analyzuje možnosti recyklácie a opätovného použitia stavebných materiálov po demolácii budov a stavebných konštrukcií. Zameriava sa na päť kľúčových surovín, ktorými sú oceľ, betón, stavebné sklo, podlahové krytiny a sadrokartón.
Recyklácia zbúranej budovy sa primárne vzťahuje k piatim základným materiálom, t.j. oceli, betónu, sklu, podlahovým krytinám a sadrokartónu. Ich využitie prináša rôzne výzvy, avšak súčasní architekti sa vo veľkej miere zapájajú do riešení využitia stavebného recyklátu. Ak chceme porozumieť budovám, musíme najskôr porozumieť mestám ako celkom. Mestá sú v podstate vyvíjajúcimi sa systémami, ktorých jednotlivé časti, periférie a zázemia sa podieľajú na ich raste. Mestá si preto vyžadujú materiálne toky prírodných zdrojov a spotrebu energie. V súlade s konceptom modernej architektúry to isté platí v podstate aj pre budovy. Ide o relatívne nový myšlienkový prúd, ktorý sa snaží nazerať na mesto ako na živý organizmus. Preto je v ňom dôležité analyzovať energetický potenciál rúcaných budov a ich materiálový výstup, ako aj ich konštrukčnú náročnosť. Prúdy materiálov z rúcaných budov preto už dnes vedia byť efektívne presmerované do recyklovaných produktov, avšak častejšie končia na skládkach, vo vodných tokoch alebo len tak v životnom prostredí. Environmentálna a klimatická kríza vyvoláva preto viacero otázok. V prvom rade je to otázka spotreby nových zdrojov a možnosti jej zníženia. Ďalej je to otázka potreby neustálej prestavby, demolácie a obnovy urbanizovaného prostredia. Moderná architektúra začína uvažovať o životnom cykle budov a udržateľnosť výstavby nevidí primárne v cykle demolácie a výstavby. Udržateľnú výstavbu vníma aj optikou opätovného použitia materiálov, dovybavenia budov a ich navrhovania takým spôsobom, aby vydržali.
Cyklus demolácie a výstavby však so sebou nesie aj pragmatické výzvy, ktoré môžu ponúknuť dôležité - aj keď zásadne postupné - riešenia ťažkej situácie v oblasti nakladania s odpadmi. Jednoducho povedané, už samotná projektová dokumentácia k stavbe by v podstate mala obsahovať riešenia budúcej demontáže materiálov z budovy a koncepty ich opätovného použitia. Vysoké environmentálne a logistické náklady na odstraňovanie, prepravu a spracovanie materiálov na recykláciu by tiež mali pôsobiť ako motivačný faktor pre odklon od masových búracích prác. V konečnom dôsledku, keď sú stavebné materiály odpojené od konštrukcie, majú potenciál nájsť si nový domov, najlepšie v kontexte opätovného použitia. Aj keď