Ochranu zdravia ľudí, životného prostredia, trvalo udržateľný rozvoj, klimatické zmeny, znižovanie uhlíkovej stopy či obehové hospodárstvo a cirkulárnu ekonomiku spája okrem iného aj jeden závažný problém – celosvetovo narastajúci objem odpadu a hľadanie ciest a spôsobov na jeho znižovanie a zastavenie tempa rastu. Návrhy riešení sú prijímané na globálnych aj národných úrovniach. Týkajú sa znižovania odpadov ako celku, ciest na predchádzanie ich vzniku, ale aj jednotlivých problémových komodít odpadov.
V EÚ bola prijatá Európska stratégia pre plasty, u nás to je Moderné a úspešné Slovensko - stratégia environmentálnej politiky do roku 2030 či Program predchádzania vzniku odpadov v SR na roky 2019 - 2025. Svoju stopu pri riešení problematiky odpadov má aj zákon o odpadoch č. 79/2015 Z.z. a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o odpadoch").
Hierarchia odpadového hospodárstva
Spoločným znakom pri globálnom riešení problematiky znižovania narastajúceho objemu odpadov je v podstate európska hierarchia odpadového hospodárstva, ktorá sa prezentuje vo forme "obrátenej" pyramídy (obr. 1). Jednotlivé "poschodia" pyramíd sú premietnuté aj v § 6 ods. 1 zákona o odpadoch ako 5 priorít odpadového hospodárstva SR: