Nízka miera recyklácie niektorých odpadových komodít úzko súvisí aj s aplikačnými možnosťami výrobkov z recyklovaných položiek. Platí to najmä o zmesových komunálnych plastových odpadoch, ale aj o odpadoch z ojazdených autoplášťov. Tieto odpady možno pri ich vhodne zvolenom vzájomnom pomere a vhodnej technológii spolu recyklovať a výsledný produkt možno použiť napríklad na budovanie cyklotrás a cyklochodníkov.
Problém s narastaním objemu odpadov sa okrem iného zdôvodňuje aj nízkou úrovňou ich recyklácie. Dôvodov nízkej úrovne recyklácie je hneď niekoľko. Sú to chýbajúce recyklačné kapacity, problémy s odbytom výrobkov z recyklovaných položiek, ale aj vyššie ceny v porovnaní s výrobkami z primárnych surovín. Táto skutočnosť sa týka napríklad odpadu zo zmesových plastov či použitých pneumatík. Pre nízky odbyt výrobkov tak skončilo v minulosti na Slovensku svoju činnosť niekoľko recyklačných subjektov. Pôvodné zámery neboli naplnené ani v oblasti recyklácie pneumatík. I keď ide o cenné druhotné suroviny, tento odpad v súčasnosti zväčša končí ako palivo v cementárňach a teplárňach ako na recyklačných linkách.
Je preto viac než vítané, keď sa objaví projekt reálneho využitia týchto odpadov. Na Strojníckej fakulte STU v Bratislave sa n