Každý rok pre čitateľov pripravujeme príspevok venovaný účtovnej závierke, a ani tento rok nie je výnimkou. Budeme radi, keď nasledujúce riadky budú pomôckou pri zostavovaní účtovnej závierky za rok 2013.
Základný legislatívny rámec účtovnej závierky
Účtovnú závierku vo všeobecnosti, teda aj pre účtovné jednotky (ÚJ) štátnej správy a samosprávy, upravuje najmä zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) a definuje ju ako štruktúrovanú prezentáciu skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva poskytovanú osobám, ktoré tieto informácie vyžadujú, pričom účtovná závierka tvorí jeden celok.
Táto definícia predstavuje neoddeliteľné prepojenie troch komponentov, a to:
- čo prezentujeme v účtovnej závierke (predmet účtovníctva),
- komu prezentujeme skutočnosti vykázané v účtovnej závierke (používateľom),
- prečo sa zostavuje účtovná závierka.
Čo sa prezentuje v účtovnej závierke
Definícia účtovnej závierky jednoznačne stanovuje „čo je prezentované v účtovnej závierke“. Sú to skutočnosti, ktoré sú predmetom účtovníctva, teda:
- stav a pohyb majetku,
- stav a pohyb záväzkov,
- rozdiel majetku a záväzkov,
- výnosy,
- náklady,
- príjmy,
- výdavky,
- výsledok hospodárenia,
- vykazovanie iných aktív,
- vykazovanie iných pasív.
V súvislosti s predmetom účtovníctva je dôležité vymedzenie dňa uskutočnenia účtovného prípadu, dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a dňa zostavenia účtovnej závierky.
Deň uskutočnenia účtovného prípadu
Moment účtovania o majetku, záväzkoch, nákladoch a výnosoch závisí od toho, kedy nastane deň uskutočnenia účtovného prípadu, ktorým je podľa Postupov účtovania:
- vznik pohľadávky a záväzku,
- platba záväzku,
- inkaso pohľadávky,
- postúpenie pohľadávky,
- vklad pohľadávky,
- poskytnutie preddavku alebo prijatie preddavku,
- prevzatie dlhu,
- výplata hotovosti alebo prevzatie hotovosti,
- nákup alebo predaj peňažných prostriedkov v cudzej mene alebo cenných papierov, pripísanie cenných papierov na účet,
- dohodnutie a vyrovnanie obchodu s cennými papiermi,
- splnenie dodávky,
- zistenie manka, schodku majetku, prebytku majetku, škody na majetku,
- pohyb majetku vo vnútri ÚJ,
- ďalšie skutočnosti vyplývajúce z osobitných predpisov alebo vnútorných podmienok ÚJ, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v ÚJ nastali, alebo o ktorých sú k dispozícii doklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti,
- prevzatie nehnuteľnosti nadobúdateľom do užívania k dátumu uvedenému v zmluve alebo v inom doklade o odovzdaní nehnuteľnosti do užívania pri nehnuteľnosti obstaranej na základe zmluvy, kde sa vlastníctvo nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností (u kupujúceho),
- odovzdanie nehnuteľnosti predávajúcim pri nehnuteľnosti obstaranej na základe zmluvy, kde sa vlastníctvo nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností (u predávajúceho).
Deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka
ÚJ štátnej správy a samosprávy sú subjektmi verejnej správy, a preto nemôžu používať ako účtovné obdobie „hospodársky rok“, teda nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie sú zhodné s kalendárnym rokom. Deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, je pri zostavení riadnej účtovnej závierky ÚJ štátnej správy a samosprávy posledný deň kalendárneho roka. Iný dátum ako 31. 12. je relevantný len v prípade mimoriadnej účtovnej závierky, a to predovšetkým ku dňu zániku ÚJ štátnej správy a samosprávy.
S dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, súvisia aj závierkové účtovné prípady a upravujúce závierkové účtovné prípady, ktoré sú tiež súčasťou predmetu účtovníctva:
- závierkové účtovné prípady predstavujú účtovanie o skutočnostiach (predmete účtovníctva), pri ktorých sa účtovný zápis uskutočňuje iba ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,
- upravujúce závierkové účtovné prípady predstavujú účtovanie o skutočnostiach (predmete účtovníctva) týkajúcich sa stavu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a ktoré ÚJ zistila do dňa zostavenia účtovnej závierky; upravujúcim závierkovým účtovným prípadom nie je účtovanie skutočností, ktoré nastali medzi dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a dňom jej zostavenia, ak nesúvisia so stavom ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
Deň zostavenia účtovnej závierky
Deň zostavenia účtovnej závierky nasleduje až po dni, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a je to deň pripojenia podpisových záznamov k všeobecným náležitostiam účtovnej závierky a k jej jednotlivým súčastiam – súvahe, výkazu ziskov a strát a poznámkam.
Komu sa prezentujú skutočnosti vykázané v účtovnej závierke
Účtovná závierka ako komplexný výstup účtovníctva za dané účtovné obdobie je súborom informácií, ktoré majú používateľom slúžiť na zhodnotenie činnosti organizácie v roku, za ktorý sa predkladá účtovná závierka, ale zároveň majú byť aj podkladom pre účely rozhodovania v oblasti financovania, rozpočtovania a manažérskeho riadenia ÚJ. Používateľmi účtovných závierok zostavovaných ÚJ štátnej správy a samosprávy sú predovšetkým zriaďovatelia konkrétnych organizácií, zostavovatelia rozpočtu, jednak štátneho rozpočtu, ale aj rozpočtu územnej samosprávy), verejnosť, dodávatelia, odberatelia, finančné inštitúcie a ratingové agentúry.
Prečo sa zostavuje a predkladá účtovná závierka
Účtovná závierka sa zostavuje s cieľom poskytnúť verný a pravdivý obraz o účtovnej jednotke. Význam zostavenia účtovnej závierky spočíva aj v tom, že informácie, ktoré poskytuje používateľom sú pre nich užitočné