Obsahom článku sú odpovede na mnohé otázky zamestnávateľov v nadväznosti na problematiku dovolenky podľa zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov.
? Otázka č. 1:
Môže zamestnanec čerpať dovolenku aj počas skúšobnej doby?
Zamestnanec v skúšobnej dobe môže čerpať dovolenku. Dĺžka dovolenky predstavuje jednu dvanástinu dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní. Už po odpracovaní najmenej 21 dní má zamestnanec, bez ohľadu na skúšobnú dobu, nárok na dovolenku za odpracované dni.
Na to, aby si zamestnanec mohol nárok na vzniknutú dovolenku vyčerpať, mal by spravidla najskôr odpracovať u zamestnávateľa 60 dní. Žiadne ustanovenie Zákonníka práce však nebráni tomu, aby sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli, že zamestnávateľ vzniknutý nárok na dovolenku povolí čerpať aj pred uplynutím 60-tich dní. Je to výlučne na dohode zamestnávateľa a zamestnanca.
Uvedené vyplýva z ust. § 105 Zákonníka práce, ktorý znie: „Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.“
Ak nastane situácia, že zamestnanec zotrvá u zamestnávateľa v pracovnom pomere len do konca skúšobnej doby, ešte pred jej skončením si môže vyčerpať príslušnú časť dovolenky, na ktorú mu vznikol nárok. Zamestnancovi nárok na dovolenku nevznikne, ak sa jeho pracovný pomer skončil predtým, ako zamestnanec stihol odpracovať 21 dní.
* * *
? Otázka č. 2:
V decembri 2016 dosiahne zamestnanec vek 33 rokov. Musí naďalej preukazovať, že odpracoval 15 rokov?
Podľa ust. § 103 ods. 2 Zákonníka práce „Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho