Príspevok reaguje na novelizované ustanovenie § 10 a nasl. zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení zákonom č. 189/2023 Z. z. (ďalej len „zákon č. 54/2019 Z. z.“) z hľadiska praktickej dokumentácie zamestnávateľa/zodpovednej osoby v samospráve.
S ohľadom na túto novelizáciu normatívneho právneho aktu Úrad na ochranu oznamovateľov uvádza, že subjekt verejnej správy si má k 1. septembru 2023 spracovať, respektíve aktualizovať internú smernicu (pre obce, ktoré majú viac ako päť zamestnancov vrátane, pričom do uvedeného počtu sa započítajú aj zamestnanci zriadených organizácií).
Podľa § 10 ods. 5 zákona č. 54/2019 Z.z. označenie zodpovednej osoby a spôsoby podávania oznámení musia byť zverejnené v stručnej, zrozumiteľnej, jasne formulovanej a ľahko dostupnej forme a pre všetkých zamestnancov musia byť prístupné obvyklým a bežne dostupným spôsobom tak, že najmenej jeden spôsob podávania oznámení musí byť prístupný nepretržite. Táto povinnosť sa vzťahuje na zamestnávateľa vo vzťahu k zamestnancom, avšak prípadné rozšírenie tejto poučovanej povinnosti nie je v rozpore so zákonom.
Ako postupuje obec, ktorá nemá obsadenú funkciu hlavného kontrolóra
Podľa zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v z. n. p. (ďalej len "zákon o obecnom zriadení") má mať každá obec obsadenú funkciu hlavného kontrolóra. V prípade, že obec nemá obsadenú funkciu hlavného kontrolóra do začatia plynutia funkčného obdobia nového kontrolóra zvoleného podľa § 18a zákona o obecnom zriadení, je potrebné postupovať analogicky ako v prípade, keď síce funkcia hlavného kontrolóra obsadená je, ale dochádza u neho ku konfliktu záujmov.
V prípadoch hlavného kontrolóra, ktorý je nezastupiteľný iným zamestnancom alebo organizačnou zložkou (ako to je v prípade s