Príspevok sa zaoberá povinnosťou, ktorú definuje zákon č. 307/2014 Z. z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 307/2014 Z. z.“) pre zamestnávateľov. Zákon nadobudne účinnosť od júna 2015.
Cieľom príspevku je poukázať na normotvorbu pri spracovaní interného aktu (smernice) v podmienkach obcí a miest (ďalej len „obcí“). Z viacerých otázok obcí vyplynula potreba normotvorby s poukázaním na hlavné atribúty, ktoré by mala smernica v prostredí obcí obsahovať. Táto norma je povinnou súčasťou interného chodu zamestnávateľov s najmenej 50 zamestnancami, kde zákon stavuje povinnosť vytvoriť vnútorný systém vybavovania podaní „podnetov alebo oznámení“ zamestnancov (oznamovateľov) o protispoločenskej činnosti, o ktorej sa dozvedeli v rámci svojho zamestnania.
Rôzne takéto vnútorné systémy fungujú už aj v súčasnosti v niektorých veľkých spoločnostiach alebo aj v orgánoch verejnej moci, napríklad vo forme etických kódexov.
V zmysle zákona je teda každý zamestnávateľ, ktorý spĺňa personálnu podmienku viac ako 50 zamestnancov, povinný určiť zodpovednú osobu na prijímanie a vybavovanie podnetov, ktorá bude podliehať priamo najvyššiemu vedeniu spoločnosti alebo orgánu verejnej moci.
Interná smernica v prostredí zamestnávateľa funguje ako komunikačný kanál, prostredníctvom ktorého budú môcť zamestnanci nahlasovať takéto podnety.
Hlavný kontrolór má právo vykonávať funkciu zodpovednej osoby aj vo vzťahu k právnickým osobám v pôsobnosti obce (organizácie založené obcou s majetkovou účasťou), ak budú mať tieto osoby menej ako 50 zamestnancov alebo aj vo vzťahu k právnickým osobám s viac ako 50 zamestnancami, ak tak určí obec. Práve definovaním v internom akte má obec právo vykonávať funkciu zodpovednej osoby prostredníctvom hlavného kontrolóra aj v uvedených organizáciách.
V prostredí obcí (pozn. autora: rovnako aj v prostredí samosprávy vyšších úze