Príspevok vysvetľuje úlohu ekomodulácie pri plnom využití obehového hospodárstva, ktorá je síce upravená v zákone č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o odpadoch“), no na jej finálnu podobu sa na Slovensku ešte stále čaká.
Ľahko recyklovateľný dizajn obalov výrobkov je jednou z hlavných oblastí, na ktoré sa kladie dôraz moderných politík inšpirovaných ideami cirkulárnej ekonomiky. Zatiaľ čo nakladanie s odpadmi v rámci odpadového hospodárstva je na Slovensku pomerne podrobne upravené, v opatreniach zaoberajúcich sa rannými fázami životného cyklu výrobku, ako je ťažba materiálov či návrh a výroba výrobku, existujú aj naďalej právne medzery, ktoré treba riešiť. Upozorňuje na to napríklad správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj pripravená pre Ministerstvo životného prostredia SR (ďalej len "MŽP SR"). Aby sa SR podarilo naplno využiť obehový potenciál hospodárstva, bude tak musieť nielen podporovať ekodizajn, ekologické inovácie a využívanie druhotných surovín vo výrobe, ale aj zlepšiť obnovu materiálov a taktiež predchádzanie samotnému vzniku odpadu.
1)
Práve jedno z kľúčových odporúčaní pre zlepšenie a posilnenie systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov (ďalej len "RZV") predstavuje zavedenie ekomodulácie, ktorá má motivovať k cirkulárnemu dizajnu.
2)
Spomínané opatrenie priniesla revízia smernice Európskeho parlamentu a Rady 2008/98/ES z 19. novembra 2008 o odpade a o zrušení určitých smerníc (ďalej len "smernica o odpade"). Tá stanovila členským štátom povinnosť prijať opatrenia v prípade kolektívneho plnenia povinností vyplývajúcich z RZV na úpravu finančných príspevkov, ktoré výrobca výrobku platí.
3)
Zavedením ekomodul