Zatiaľ sa Slovensko stále drží posledného možného termínu zavedenia zberu textilného odpadu z domácností, a to od 1. januára 2025. Z Ministerstva životného prostredia SR však už prenikajú prvé náznaky snahy o posunutie termínu o rok skôr. Spôsob financovania realizácie a prevádzkovania nemá jednotný záver. Jednou z možností je začleniť zber textilného odpadu pod povinnosti obce tak, ako to je v prípade biologicky rozložiteľných odpadov z domácností. Alternatívou je zaradiť textílie medzi výrobky, na ktoré sa vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov. Výdavky na zber a nakladanie s textilnými odpadmi z domácností by tak boli, zjednodušene povedané, preplácané obciam z príspevkov od výrobcov textílií. Práve o tejto možnosti si povieme viac. V posledných rokoch sa na Slovensku zbierajú textílie a šatstvo z domácností dobrovoľne, a to prostredníctvom charitatívnych a dobročinných organizácií. Zber je zameraný na opätovne použiteľné textílie a šatstvo, pričom použiteľnosť dosahuje miestami len 10 % [1].
Povinný triedený zber textilného odpadu na Slovensku už od roku 2024?
Vydáno:
8 minút čítania
Atraktívne sú aj tzv. "swap" stretnutia, pri ktorých si účastníci vymieňajú nositeľné oblečenie. Nevymenené kúsky organizátori odovzdávajú po dohode na charitatívne účely alebo spracovateľom textilu.
Len jeden štát
Členské štáty EÚ majú povinnosť zaviesť triedený zber textilného odpadu z domácností najneskôr od 1. januára 2025. Zavedenie systému je v individuálnej kompetencii každého členského štátu, aj keď sa stále viac poukazuje na nutnosť riešiť túto tému v nadnárodnom kontexte, ideálne v kooperácii s ekomoduláciou pod systémom rozšírenej zodpovednosti výrobcov (ďalej len "RZV"). Jediný, kto má z euročlenskej dvadsať sedmičky zavedený triedený zber textilného odpadu prostredníctvom RZV, je Francúzsko. Realizujú ho už od roku 2008. Uplatňujú tiež v praxi ekomoduláciu na textil.
Slovenský a francúzsky trh sú však úplne iné svety. Zatiaľ čo sa na Slovensku teší obľube lacný textil z ázijského trhu, ktorý oveľa skôr prechádza do fázy textilného odpadu, v roku 2019 sa vo Francúzsku opätovne zaradilo na trh s oblečením až 57,3% z vyzbieraného textilu, a to bez nutnosti dodatočnej úpravy. Pre lepšiu pre