Cieľom príspevku je poukázať na možné environmentálne aspekty a vplyvy, ktoré vznikajú pri ťažbe nerastných surovín a následnej výrobe akumulátorových kovov. V príspevku sa ako príklad environmentálnych vplyvov uvádza výroba primárneho lítia a spomína environmentálna záťaž, ktorá zostala po výrobe niklu a kobaltu na Slovensku.
Klasické automobily na fosílne palivá predstavujú v súčasnosti vysokú environmentálnu záťaž na životné prostredie, najmä vo veľkých mestách, kde produkcia emisií značne znečisťuje ovzdušie. Riešením, ako skvalitniť ovzdušie nielen vo veľkých mestách sú elektromobily (automobily na elektrický pohon). V súčasnosti sa pri výrobe elektromobilov využívajú tzv. akumulátorové kovy, a to najmä lítium, nikel a kobalt [1]. Sú to strategické kovy, dostupné iba v obmedzenom množstve. Získavajú sa hlavne z primárnych zdrojov. Zvyšujúci sa dopyt po elektromobiloch spôsobuje rastúcu spotrebu akumulátorových kovov a následne vyššiu ťažbu nerastných surovín obsahujúcich tieto kovy. Dôsledky ťažby surovín, ako aj samotnej výroby týchto kovov môžu viesť k novým environmentálnym a spoločenským problémom. Za environmentálne vplyvy sa považuje zhoršená kvalita ovzdušia, vody, narušený vzhľad krajiny, vznik odpadov, alebo samotné vyťaženie zdrojov nerastných surovín. Od elektrických vozidiel a hybridných elektrických vozidiel sa očakáva, že znížia emisie skleníkových plynov, čo bude mať ďalší pozitívny vplyv na životné prostredie. Okrem toho, ťažba nerastných surovín akumulátorových kovov je náročná na spotrebu vody, pretože ložiská týchto kovov sa nachádzajú v relatívne suchých oblastiach.
Automobilový akumulátor
Podľa zákona č. 79/2015 Z.z.o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. batéria alebo akumulátor je batéria alebo akumulátor definovaný ako zdroj elektrickej energie vyrobenej priamou premenou chemickej energie, pozostávajúci z jedného alebo viacerých primárnych (nedobíjateľných článkov) alebo z jedného alebo viacerých sekundárnych (dobíjateľných článkov). Automobilová batéria alebo akumulátor sa používajú pre štartér, osvetlenie alebo spúšťanie motora vozidla a jeho osvetlenie [2].
Technológia lítiových akumulátorov (ďalej len "LiA") ponúka vyšší výkon a energetickú úč