Komunálny odpad je (možno krutá) daň za rozvoj civilizácie a konzumnej spoločnosti. Objem komunálneho odpadu nielen rastie, ale sa výrazne mení i jeho zloženie a štruktúra. Na trh prichádzajú nové výrobky a materiály, a tak po čase "prichádza" aj nový druh odpadu. Kým ešte nie tak dávno stačilo odpad vyvážať na skládky, dnes už treba hľadať cesty a riešenia, ako skládkovanie minimalizovať a zneškodňovanie odpadu riešiť aj inými spôsobmi.
Problém narastajúceho komunálneho odpadu je celosvetový problém a ako taký neobišiel ani Slovensko. Aj u nás sa hľadajú cesty, ako menej skládkovať a viac využívať odpad ako druhotnú surovinu, ako palivo. Komunálny odpad vo všeobecnosti predstavuje "všehochuť" rôznych materiálov - papier, sklo, plasty, drevo, staré textílie, často aj kuchynský a záhradný odpad. Aj preto sa tento odpad často charakterizuje ako zmesový odpad.
Trochu poriadku s komunálnym odpadom urobil zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o odpadoch"), ktorý zvýraznil úlohu separovaného zberu niektorých materiálových frakcií. Postupne sa rozširoval separovaný zber plastov, tetrapakov, kovových nápojových obalov, papiera, skla a v neposlednej miere aj zber kuchynského odpadu. Tým sa zmenil, vytriedil zvyškový tuhý komunálny odpad, ktorý už je určený pre skládkovanie, spaľovanie. Tento odpad môže obsahovať aj druhy odpadov, ktoré neskončili v separovanom zbere. Vzhľad