Príspevok sa zaoberá najmä vrátením vyplateného odstupného zamestnancovi v prípade skončenia pracovného pomeru so zamestnancom výpoveďou alebo dohodou, ako aj odstupným v prípade pracovného úrazu a podmienkami vrátenia odstupného podľa platnej legislatívy.
Podmienky nároku na odstupné upravuje § 76 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len "Zákonník práce"). Odstupné súvisí so skončením pracovného pomeru so zamestnancom zo zákonom vymedzených dôvodov. Aby vznikol nárok na odstupné, musí byť pracovný pomer skončený výpoveďou alebo dohodou za podmienok definovaných v zákone.
Účelom inštitútu odstupného je istá forma satisfakcie, ktorú poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi z dôvodu skončenia pracovného pomeru, ktorý nastal skôr ako zmluvné strany v pracovnej zmluve predpokladali, ak dôvody skončenia pracovného pomeru sú na strane zamestnávateľa a vyplývajú z ekonomických príčin, ktoré zamestnanec nemôže ovplyvniť.
V praxi však môže nastať aj situácia, že zamestnanec, ktorému zamestnávateľ vyplatil odstupné, nastúpi opätovne k tomu istému zamestnávateľovi. V takom prípade je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť, ak sa so zamestnávateľom nedohodne inak.