V súčasnom období je aktuálny legislatívny proces, ktorý predpokladá zmenu všeobecnej pracovnoprávnej úpravy zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) vo veci skončenia pracovného pomeru pri dosiahnutí určitého veku zamestnanca (65 rokov veku života). Zmene všeobecnej pracovnoprávnej úpravy Zákonníka práce predchádzalo zavedenie vekových cenzov zamestnancov v osobitných (špeciálnych) predpisoch školskej pracovnoprávnej legislatívy (tak v regionálnom školstve, ako i vo vysokom školstve). Zavedenie novej právnej úpravy skončenia pracovného pomeru pedagogických zamestnancov vyvolalo množstvo interpretačných otázok najmä v regionálnom školstve. Predkladaný príspevok reaguje na základné aplikačné otázky.
Dňa 1.9.2019 nadobudol účinnosť zákon č. 138/2019 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch"), ktorý okrem iného upravuje práva a povinnosti pedagogického zamestnanca (ďalej len "zamestnanec"). Skončenie pracovného pomeru pedagogického a odborného zamestnanca z titulu dovŕšenia 65 rokov veku je predmetom regulácie § 82 ods. 7 a § 87 ods. 12 zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch.
Podľa § 82 ods. 7zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch:
"
Pracovný pomer pedagogického zamestnanca
a odborného zamestnanca
sa skončí najneskôr uplynutím školského roka, v ktorom dovŕšil 65 rokov veku;
ak ide o riaditeľa, uplynutím funkčného obdobia, v ktorom dovŕšil 65 rokov veku. Zamestnávateľ môže s pedagogickým zamestnancom alebo odborným zamestnancom, ktorý dovŕšil 65 rokov veku uzatvoriť pracovný pomer podľa odseku 4."