Vpredchádzajúcej časti sme sa venovali legislatívnej úprave podania daňového priznania, opravného daňového priznania a dodatočného daňového priznania a tiež podaniu daňového priznania, opravného daňového priznania a dodatočného daňového priznania podľa zákona o miestnych daniach.
Podanie dodatočného daňového priznania podľa daňového poriadku
V daňovom poriadku je podanie dodatočného daňového priznania upravené v § 16 ods. 2 až 9.
Daňovník nepodáva dodatočné DP len z dôvodu spresnenia sumy daňovej povinnosti alebo zníženia/zvýšenia nároku na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vlastnej daňovej povinnosti alebo nároku na vrátenie dani, ale aj z dôvodu zistenia nesprávnych údajov v riadnom daňovom priznaní, ktorých oprava nemá vplyv na výšku daňovej povinnosti, ale tieto údaje priamo nadväzujú na údaje uvedené napr. v kontrolnom výkaze alebo v súhrnnom výkaze a ich správnosť je dôležitá pri „spárovaní“ údajov uvedených v kontrolnom výkaze/súhrnnom výkaze alebo nároku na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nároku na vrátenie dane, ako aj podanie dodatočného DP z titulu nesprávne vykázanej daňovej straty a aj oprávnenosť podania dodatočného DP pri uplatnení medzinárodných zmlúv v oblasti daní, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Na základe daňového poriadku má daňovník možnosť tieto chyby opraviť podaním dodatočného DP tak, aby údaje o daňovej povinnosti a všetky údaje v podanom daňovom priznaní boli čo najsprávnejšie a daňová povinnosť za príslušné zdaňovacie obdobie bola vyčíslená čo najpresnejšie.
Podľa daňového poriadku daňovník:
- je povinný podať dodatočné DP alebo
- je oprávnený (má možnosť, ale nie povinnosť) podať dodatočné DP alebo
- nemôže podať dodatočné daňové priznanie.
Podanie dodatočného daňového priznania
Dôvody podania dodatočného DP upravuje § 16 ods. 2 daňového poriadku, podľa ktorého daňový subjekt podá (je povinný podať) dodatočné DP, ak zistí, že:
- daň má byť vyššia alebo
- nadmerný odpočet nižší alebo
- nárok na vrátenie dane nižší,
ako uviedol v (riadnom) daňovom priznaní, určuje tiež v akej lehote má dodatočné DP podať a v akej lehote má tento rozdiel dane alebo nadmerný odpočet alebo vrátenie dane zaplatiť. Ide o všeobecný postup v prípade podania dodatočného DP, ktorý má daňovník povinnosť podať a vyčíslený rozdiel dane oproti riadnemu DP aj zaplatiť.
Ak daňový subjekt zistí tieto skutočnosti, je povinný ich uviesť do dodatočného DP a toto priznanie podať do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení s uvedením obdobia, ktorého sa dodatočné DP týka a v rovnakej lehote, ktorá je totožná s lehotou na podanie dodatočného DP, je táto dodatočná daň uvedená v dodatočnom DP aj splatná.
Na podanie dodatočného DP daňový subjekt použije rovnaké tlačivo ako na podanie riadneho DP, vyplní všetky údaje a na prvej strane tlačiva označí na riadku „druh daňového priznania“, že ide o dodatočné DP a navyše pri podaní dodatočného DP daňovník vyplní príslušný oddiel, ktorý sa týka podaného dodatočného DP, napr. ak dodatočné DP podáva daňovník, ktorý je právnickou osobou okrem vyplnenia potrebných údajov dodatočného DP v II. časti – Výpočet základu dane vyplní