Podanie daňového priznania, ako aj podanie dodatočného daňového priznania je prakticky aktuálne pre daňovníkov počas celého roka nasledujúceho po roku, za ktoré sa (riadne) daňové priznanie podáva.
Všeobecne k podaniu dodatočného daňového priznania
Po podaní daňového priznania v stanovenej lehote alebo aj po ustanovenej lehote je daňový subjekt:
- oprávnený (môže) podať dodatočné daňové priznanie,
- je povinný podať dodatočné daňové priznanie,
ak má dôvody na podanie dodatočného daňového priznania.
Tzn., že po podaní (riadneho) daňového priznania, ak daňovník zistí nezrovnalosti – chyby peňažného alebo nepeňažného charakteru –vpodanom daňovom priznaní bez ohľadu na druh dane, za ktoré daňové priznanie podal, nastáva obdobie podania dodatočného daňového priznania, ktoré daňovník môže podať alebo má povinnosť podať do uplynutia lehoty na zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane.
Legislatívna úprava podania daňového priznania, opravného daňového priznania a dodatočného daňového priznania
Daňovník daňovú povinnosť k jednotlivým druhom daní priznáva prostredníctvom daňového priznania, ktoré je povinný podať v ustanovenej lehote, ak osobitný zákon neustanovuje aj inú lehotu pri splnení ustanovených podmienok.
Určenie lehoty na jeho podanie, určenie zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa daňové priznanie podáva, ako aj osobu povinnú daňové priznanie podať, upravujú jednotlivé hmotno-právne (daňové) predpisy za osobitne ustanovených podmienok v nich uvedených.
Všeobecné podmienky na podanie riadneho daňového priznania, opravného alebo dodatočného daňového priznania sa uplatňujú a vzťahujú sa na všetky druhy daní, ak osobitný (hmotno-právny predpis neustanovuje inak.
Všeobecné podmienky na podanie riadneho daňového priznania, opravného alebo dodatočného daňového priznania upravuje procesný predpis, ktorým je zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (