♦ Príklad č. 1:
Príspevková organizácia plánuje realizovať v roku 2013 zámenu pozemkov s podnikateľským subjektom. Má povinnosť tento príjem zdaniť a vzniká jej povinnosť podať daňové priznanie za rok 2013?
Podľa § 2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) príjmom je peňažné aj nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia. Predmetom dane daňovníkov nezaložených na podnikanie (zaradené sú medzi ne aj príspevkové organizácie) je aj príjem z činností, ktorými dosahujú zisk, alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, príjem z predaja majetku, príjem z nájomného, príjem z reklám, z členských príspevkov a príjmy vyberané zrážkou (podľa § 43 tohto zákona).
Podľa § 22 ods. 7 Opatrenia MF SR č. MF/16786/2007-31, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky v z. n. p. sa pri zámene dlhodobého majetku postupuje primerane, ako pri účtovaní kúpy a predaja. Rozdiel medzi reálnou hodnotou nadobudnutého dlhodobého majetku a účtovnou hodnotou odovzdávaného majetku sa účtuje podľa charakteru tohto rozdielu na vecne príslušný účet, na ktorom sa účtuje úbytok majetku alebo na vecne príslušný výnosový účet, na ktorom sa účtuje dosiahnutie výnosu z tohto majetku.
Príspevkovým organizáciám nevzniká podľa § 41 ods. 1 zákona o dani z príjmov povinnosť podať daňové priznanie iba v prípade, ak za príslušné zdaňovacie obdobie dosiahnu len príjmy oslobodené od dane a príjmy vyberané zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov. Ak v uvedenom prípade príspevková organizácia dosiahne zámenou iný pozemok, ktorý sa pre účely účtovníctva a zákona o dani z príjmov považuje za predaj a kúpu, uvedená transakcia podlieha zdaneniu a vzniká aj povinnosť podať daňové priznanie za rok 2013.
* * *
♦ Príklad č. 2:
Obec dosiahla z podnikateľskej činnosti v r. 2012 stratu. Môže si v nasledujúcom roku uplatniť odpočet daňovej straty, ak vykáže kladný základ dane z podnikateľskej činnosti?
Podľa § 18 ods. 2 zákona č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ak obec vykonáva podnikateľskú činnosť, účtuje o nej na samostatnom mimorozpočtovom účte. Náklady na túto činnosť musia byť kryté výnosmi. Ak obec vykáže z podnikateľskej činnosti stratu, vykoná také opatrenia, aby táto činnosť v ďalšom období nebola stratová, inak podnikateľskú činnosť zruší. Zisk z podnikateľskej činnosti po zdanení zostáva v plnom rozsahu obci a vyššiemu územnému celku (VÚC) ako doplnkový zdroj financovania.
Podľa § 30 ods. 1 zákona o dani z príjmov od základu dane možno s účinnosťou od 1. 1. 2010 odpočítať daňovú stratu počas najviac siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Obmedzenie na odpočet daňovej straty ukladá zákon iba daňovníkom v režime konkurzu a likvidácie. Organizácie nezriadené alebo nezaložené na podnikanie teda môžu uplatniť odpočet daňovej straty podľa pravidiel uvedených v § 30 zákona o dani z príjmov. V tomto prípade môže obec odpočítať daňovú stratu vykázanú za rok 2012 do výšky kladného základu dane vykázaného z podnikateľskej činnosti podľa vlastného rozhodnutia rovnomerne, nerovnomerne v ktor