Aplikáciou IPSAS sa okrem individuálnej účtovnej závierky jednotlivých účtovných jednotiek (ÚJ) verejnej správy začali koncipovať konsolidované účtovné závierky. Vypracovávajú ich ÚJ, ktoré sú zriaďovateľom rozpočtových, príspevkových organizácií alebo majú podiel hlasovacích práv v obchodných spoločnostiach. Prvýkrát sa u nás, t. j. v účtovníctve verejnej správy Slovenskej republiky zostavovali za rok 2009. Ich základným účelom je poskytnúť informácie o konsolidovanom celku ako o jednej ekonomickej jednotke so zámerom ho lepšie riadiť.
Okrem toho sa za celú verejnú správu vyhotovuje súhrnná účtovná závierka, ktorá spája všetky účtovné závierky v organizáciách verejnej správy do jednej a vykonáva ju Ministerstvo financií Slovenskej republiky od roku 2010.
Na zostavenie konsolidovanej a súhrnnej účtovnej závierky platia tie isté zásady ako na zostavenie individuálnej účtovnej závierky, t. j. pravdivý a verný obraz, nepretržité pokračovanie v činnosti, významnosť, zrozumiteľnosť, porovnateľnosť, spoľahlivosť, správnosť, úplnosť, preukázateľnosť, časové rozlíšenie, zákaz vzájomnej kompenzácie majetku a záväzkov, nákladov a výnosov, výdavkov a príjmov, bilančná kontinuita a vecná kontinuita.
Konsolidovaná účtovná závierka verejnej správy
Konsolidácia je cudzie slovo, ktorého použitie je rozsiahle a podľa slovníka cudzích slov sa ním rozumie upevňovanie, ustaľovanie, zjednotenie. Ak tento pojem prenesieme do účtovníctva, budeme tým rozumieť postup zostavenia účtovnej závierky za jeden celok, ktorého spoločným znakom je vzájomná prepojenosť a ohraničenosť. Takúto účtovnú závierku za tento celok budeme chápať ako konsolidovanú účtovnú závierku zostavenú metódami, ktoré tvoria právnou úpravou stanovený súhrn prepočtov a zúčtovaní.
Obrázok: Systém