Príspevok sa zaoberá jednotlivými základnými pravidlami, resp. zásadami správneho konania, ktoré sú obce a mestá ako správne orgány povinné rešpektovať a uplatňovať v priebehu správneho konania, pričom uvádza tiež súvisiace príklady z praxe.
V priebehu správneho konania obligatórne platia určité základné pravidlá, ktorými sa toto konanie riadi. Uvedené základné pravidlá (zásady) správneho konania sú predmetom § 3 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v z. n. p. (ďalej len "správny poriadok"), ktorý je rámcovou právnou úpravou. Ide pritom o podstatné právne idey, ktoré sa vzťahujú na celý priebeh správneho konania a musia byť správnym orgánom, ale aj účastníkmi správneho konania riadne dodržiavané. Podstatná je napríklad zásada spolupráce správneho orgánu a účastníkov správneho konania, ktorí sú jeho súčasťou.
Zásada právnej súladnosti správneho konania
Príklad č. 1
V správnom konaní bol správnym orgánom nadobudnutý dôkaz, konkrétne išlo o svedeckú výpoveď, pred ktorou však svedok, ktorý bol účastníkom správneho konania, nebol poučený o možnosti odoprieť svedeckú výpoveď. Keďže nebol o tejto možnosti poučený, vystavil tým nebezpečenstvu trestného stíhania svoju družku, a preto s postupom správneho orgánu nesúhlasil. Je uvedený názor svedka správny a konal správny orgán v tomto prípade v súlade s platným právom?
Podľa § 3 ods. 1 správneho poriadku platí, že správne orgány postupujú v konaní v súlade so zákonmi a inými právnymi predpismi. Sú povinné chrániť záujmy štátu a spoločnosti, práva a záujmy fyzických osôb a právnických osôb a dôsledne vyžadovať plnenie ich povinností. Uvedená zásada požaduje bezvýhradné rešpektovanie právnych predpisov, t.j. ústavných zákonov, zákonov a tiež vykonávacej právnej úpravy.
Pod vykonávaciu právnu úpravu je potrebné zaradiť nariadenia vlády, vyhlášky, opatrenia a výnosy vydané ministerstvami a ostatnými ústrednými orgánmi štátnej správy. Správne orgány musia tiež rešpektovať všeobecne záväzné nariadenia obcí a miest, ktoré sú v platnosti. Takisto musia napríklad rešpektovať všeobecne záväzné vyhlášky regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré majú právnu silu zákona, a to obligatórne.
Popri uvedenom musia správne orgány počas správneho konania rešpektovať všetky právne úkony, ktoré boli vydané v súlade s právnym poriadkom. Ide napríklad o zmluvy, právne úkony v podobe vyhlásení, stanovísk iných inštitúcií a pod. Možno preto uviesť, že v § 3 ods. 1 správneho poriadku je vyjadrená nielen zásada zákonnosti, ale aj zásada celkovej právnej súladnosti správ