Predmetom príspevku je uvedenie jednotlivých podkladov pre rozhodovanie starostu obce a priblíženie vzťahu starostu obce a spoločného obecného úradu v praxi. Rozhodnutie obce v správnom konaní musí spĺňať jednotlivé formálne a aj obsahové náležitosti, čo je predpokladom jeho právoplatnosti a vykonateľnosti. Tieto obligatórne súčasti rozhodnutia obce v správnom konaní sú tiež predmetom tohto článku.
Rozhodnutie starostu obce a spoločný obecný úrad
Starosta obce rozhoduje v záležitostiach samosprávy v rámci originálnych kompetencií a tiež v záležitostiach delegovanej miestnej štátnej správy. Predovšetkým v prípade výkonu decentralizovanej miestnej štátnej správy využíva starosta obce činnosť spoločného obecného úradu. Pri výkone decentralizovaných úloh štátnej správy zohráva teda významnú úlohu spoločný obecný úrad, za predpokladu, že jednotlivé obce uzatvorili zmluvu o zriadení spoločného obecného úradu.
Príklad č. 1
V obci, ktorá je sídlom spoločného obecného úradu, prebehlo stavebné konanie, ktorého výsledkom je vydané stavebné povolenie. Vzhľadom na to, že jednotlivé procesné úkony, ktoré sa vykonávali v rámci stavebného konania, vykonával zamestnanec obce, ktorá je sídlom spoločného obecného úradu, tento zamestnanec tiež podpísal písomné vyhotovenie stavebného povolenia. Konal zamestnanec obce v súlade s platným právom?
Platný zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v z. n. p. (ďalej len "stavebný zákon") ustanovuje rôzne druhy procesov, ktoré v rámci neho prebiehajú, napríklad územné, stavebné a kolaudačné konanie. V týchto konaniach môže mať obec buď úlohu procesnej strany, ktorá má možnosť vznášať námietky, poskytovať jednotlivé podklady a dôkazné prostriedky (napr. v prípade výstavby líniových stavieb), v iných prípadoch plní úlohy stavebného úradu s rozhodovacou právomocou.
V stavebnom konaní plní spoločný obecný úrad podstatné úlohy administratívneho významu. Spoločný obecný úrad môže napríklad prijať žiadosť o vydanie stavebného povolenia, môže vyhotovovať výzvy a upovedomenia dotknutým účastníkom stavebného konania o začatí stavebného konania, ako aj spracovávať námietky v rámci stavebného konania. V prípade líniovej stavby môže spoločný obecný úrad zabezpečiť zverejnenie upovedomenia o začatí stavebného konania verejnou vyhláškou a takisto môže zabezpečiť miestne zisťovanie skutkového stavu veci v rámci konkrétneho stavebného konania.
Spoločný obecný úrad nemá však vlastnú právnu subjektivitu, a preto ani jeho zamestnanci nemôžu podpisovať stavebné povolenia. Môže ich podpisovať len starosta tej obce, ktorá je podľa stavebného zákona stavebným úradom. Možno preto uviesť, že zamestnanec obce, ktorý plní úlohy spoločného obecného úradu, nekonal v súlade s platným právom a takéto