Dokazovanie je významným štádiom správneho konania pred obcou, nakoľko sa ním zabezpečujú dôkazy, ktoré sú podkladmi pre vydanie rozhodnutia. V príspevku sa dozviete, ako prebieha dokazovanie v správnom konaní pred obcou.
Priebeh dokazovania v správnom konaní pred obcou
Pre proces dokazovania v správnom konaní pred obcou platia určité všeobecné zásady, ktoré formuluje a ustanovuje v § 3 zákona č. 71/1967 Zb.
o správnom konaní (správny poriadok) v z. n. p. (ďalej len "správny poriadok"), ktorý je rámcovou právnou úpravou. Pri dokazovaní musia obce postupovať v súlade s právnym poriadkom štátu, teda žiadny z dôkazných prostriedkov nemôže byť získaný nezákonným spôsobom a každý dôkaz získaný a vykonaný nezákonným spôsobom nebude obcou akceptovaný.
Proces dokazovania musí byť výsledkom úzkej kooperácie a súčinnosti obce, ktorá je správnym orgánom, a jednotlivých účastníkov správneho konania. Obec prijíma návrhy dôkazov predložených účastníkmi správneho konania, vyhodnocuje ich jednotlivo a vo vzájomných súvislostiach. V rámci súčinnosti potom dochádza k preukazovaniu skutočností podstatných pre správne konanie pred obcou.
Rozhodnutie obce musí zásadne a obligatórne vyplývať zo správne zisteného skutkového stavu veci a z
materiálnej pravdy, ktorá má však pevný skutkový základ vo vykonanom dokazovaní pred obcou. Uvedené si bezvýhradne
vyžaduje, aby dokazovanie prebehlo takým spôsobom, že závery z neho vyplývajúce budú vecne, ale aj právne odôvodnené a správne. Vecná správnosť dokazovania si vyžaduje, aby dokazovanie prebehlo v logickej štruktúre, kde jednotlivé dôkazy sú vzájomne podmienené a súvisia. Právna stránka procesu dokazovania si vyžaduje, aby proces dokazovania prebehol tak, že výsledné prvostupňové rozhodnutie obce vydané v správnom konaní je právne správne a odôvodnené.______________________________
Jednotlivé obce musia vzájomne spolupracovať nielen s inými správnymi orgánmi pri zisťovaní materiálnej pravdy, ale taktiež s inými štátnymi orgánmi, napríklad so súdmi. Pokiaľ vznikne akákoľvek otázka, ktorá je v konaní pred iným správnym orgánom alebo súdom, obec má právnu povinnosť prerušiť predmetné správne konanie, ktoré pred ňou prebieha, a to až do času právoplatného skončenia konania a až následne môže pokračovať v danom správnom konaní.
______________________________
Podstatným je preto aspekt vzájomnej informovanosti, ktorý sa vzťahuje nielen na správne orgány, ale aj na štátne orgány. Uvedený aspekt je potrebné dodržiavať aj z hľadiska možného protiprávneho súbehu právnych zodpovedností, nemôže sa totiž stať, aby osoba bola za jeden a ten istý skutok stíhaná trestnoprávne v podobe uloženého trestu, ako aj administratívnoprávne v podobe uloženia pokuty za priestupok.
Upozornenie:
Pri dokazovaní je nevyhnutné, aby obec pristupovala k predloženým dôkazom extenzívnym náhľadom a výkladom, nakoľko podľa § 34 ods. 1 správneho poriadku na dokazovanie možno použiť všetky prostriedky, ktorými možno zistiť a objasniť skutočný stav veci a ktoré sú v súlade s právnymi predpismi. Preto jednotlivé dôkazné prostriedky, ktoré sú ustanovené v § 34 ods. 2 správneho poriadku, nepredstavujú taxatívny výpočet dôkazných prostriedkov a môžu byť ešte aj iné, správnym poriadkom výslovne neustanovené, ktoré môžu byť obcou vykonané v správnom konaní. Ide napríklad o rôzne audiovizuálne záznamy, ktoré preukazujú skutočnosti, ktoré sú podstatné v predmetnom správnom konaní.