V správnom procese má obec, ktorá je miestnou samosprávou, právne postavenie správneho orgánu. Pokiaľ obec uzná v procese dokazovania za nevyhnutné, aby určitá fyzická osoba vypovedala a ozrejmila skutočnosti podstatné pre priebeh správneho konania, môže si ju predvolať. Predmetom článku sú skutočnosti, o ktorých svedok nemôže vypovedať, ako aj možnosť svedka odoprieť svedeckú výpoveď, či postavenie svedeckej výpovede v rámci dokazovania pred obcou.
Priebeh dokazovania v správnom konaní pred obcou
Správne konanie predstavuje zákonom presne ustanovený proces jednotlivých štádií, ktoré tvoria logický štruktúrovaný celok. Právnym základom pre správne konanie je zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v z. n. p. (ďalej len "správny poriadok"). Tento právny predpis upravuje jednotlivé štádiá správneho konania. Výpoveď svedka je konkrétnym dôkazným prostriedkom, ktorý je významným z hľadiska preukázania materiálnej pravdy, ktorej zistenie je nevyhnutné aj pre zistenie a objasnenie skutkového stavu veci, ktorá je predmetom správneho konania. Taktiež je výpoveď svedka procesným inštitútom, ktorý je obsiahnutý v dôkaznom konaní, ktoré je významnou súčasťou procesu správneho konania a jeho štádiom.
______________________________
Proces dokazovania je integrálnou súčasťou správneho konania a jeho podstatnou súčasťou. V rámci správneho konania sa totiž uplatňujú jednotlivé procesné inštitúty, akými sú napríklad doručovanie, predvedenie alebo počítanie lehôt. Tieto procesné inštitúty sú nevyhnutné pre vydanie prvostupňového rozhodnutia v správnom konaní. Takýmto podstatným procesným inštitútom je aj dokazovanie, ktoré je výsledkom vykonania viacerých dôkazov v správnom konaní.
______________________________
Výpoveď svedka je jedným z podstatných dôkazných prostriedkov, ktoré sa uplatňujú v správnom konaní, preto musí byť tento dôkazný prostriedok hodnotený vo vzťahu s ostatnými dôkazmi, ktoré sa v dôkaznom konaní vykonali. Výpoveď svedka je totiž potrebné posúdiť v kontexte iných dôkazných prostriedkov a taktiež vo vzťahu k predmetu správneho konania. Pritom je podstatné zistiť objektívne skutkový stav veci, objasniť predmet správneho konania a tým dosiahnuť cieľ výkonu verejnej správy.
______________________________
Upozornenie:
V rámci dôkazného konania musí obec striktne uplatňovať zásadu objektívneho zistenia skutkového stavu veci, ktorá požaduje, aby rozhodnutie obce vychádzalo zo spoľahlivo zisteného skutkového stavu veci, ktorý je výsledkom riadne prebehnutého procesu dokazovania v správnom konaní. Podľa § 3 ods. 5 správneho poriadku obce taktiež dbajú na to, aby pri rozhodovaní o skutkovo zhodných a podobných prípadoch nevznikali neodôvodnené rozdiely, teda aby sa v skutkovo podobných prípadoch vydávali podobné rozhodnutia.
______________________________
Všetci účastníci procesu dokazovania majú rovnaké procesné práva, teda každý účastník správneho konania môže slobodne navrhovať dôkazné prostriedky na preukazovanie svojich tvrdení. Účastník správneho konania má procesnú spôsobilosť, ktorá sa odvíja od jeho spôsobilosti na právne úkony; teda pokiaľ má účastník správneho konania obmedzenú spô