Článok sa zaoberá priblížením problematiky cirkulárneho verejného obstarávania, využívaním zeleného verejného obstarávania a v konečnom dôsledku environmentálnymi dopadmi, ktoré môže takýto spôsob verejného obstarávania so sebou priniesť.
Dôležitosť potreby zmeny zaužívaných spôsobov obstarávania tovarov, služieb a stavebných prác sa odráža vo všetkých segmentoch spoločnosti, nielen na Slovensku, ale celosvetovo. Vyčerpateľnosť prírodných zdrojov, negatívne vplyvy zmeny klímy a rastúca populácia sú problémy, ktoré si pomaly začíname uvedomovať v takej miere, že sa snažíme zmeniť tradičné prístupy a zmeniť spôsob nášho správania aj v oblasti verejného obstarávania. Cirkulárne verejné obstarávanie predstavuje udržateľnú výrobu a spotrebu na trhu a implementáciu obehového hospodárstva v praxi. Štátne inštitúcie, verejná a štátna správa by mali byť nositeľmi inovatívnych prvkov zavádzania cirkularity do všetkých oblastí nášho života.
Cirkulárny prístup k verejnému obstarávaniu sa vo svojej podstate snaží navrhnúť také riešenia, pri ktorých sú existujúce zdroje opätovne využité, väčšinou formou ich recyklácie a z týchto zdrojov sú vytvorené nové produkty použiteľné v praxi. Benefitom je eliminácia odpadu z pôvodných produktov, zníženie využívania existujúcich prírodných zdrojov a pozitívny vplyv na životné prostredie ako celku, ktoré má v konečnom dôsledku pozitívny vplyv na zdravie obyvateľstva.
Cirkulárne verejné obstarávanie využíva prvky zeleného verejného obstarávania pri aplikácii vo verejnom obstarávaní a cieľom tohto procesu je vytvoriť cirkulárnu ekonomiku štátu.
Na Slovensku bola vydaná tento rok publikácia s názvom
M