V prvej časti príspevku sme sa podrobne venovali strategickým dokumentom riešiacim problematiku stavebných odpadov, ako napríklad „Program predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 – 2025“ a „Program odpadového hospodárstva SR na roky 2021 – 2025“. V jeho pokračovaní budeme pozornosť venovať ďalším dvom dôležitým dokumentom v tejto oblasti.
(dokončenie z predchádzajúceho čísla)
Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a výboru regiónov - Nový akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo
Predmetné oznámenie koncepčne a dá sa povedať, že až filozoficky, pomenováva stav, v ktorom sa nachádzame. Zároveň však oznámenie konštatuje, v akom stave sa ocitne Európa v roku 2050, ak bude pokračovať v nastolenom trende. Dokument rámcuje a pomenúva oblasti, ktoré treba riešiť, a určuje smer, ktorý by mal viesť k potrebným zmenám. Jednou z týchto oblastí je aj stavebníctvo a budovy. Oznámenie zároveň pomenúva príležitosti, z ktorých plynie nižšia produkcia odpadu. Príloha k oznámeniu ustanovuje konkrétne termíny kľúčových opatrení.
Pre segment stavebníctva a budov je stanovených niekoľko opatrení, ktoré majú smerovať k zvýšeniu surovinovej efektívnosti a zníženiu vplyvov na klímu. Oznámenie, ktoré bolo publikované v roku 2020, ustanovovalo, že predmetom Green Deal je aj iniciatíva Vlna obnovy. Táto sa musí vykonávať v súlade so zásadami obehového hospodárstva, najmä vzhľadom na optimalizované vlastnosti vybudovaných aktív v súvislosti s ich životným cyklom a na ich dlhšiu očakávanú životnosť. Ako už bolo skôr spomenuté, tak problematike izolačných materiálov, presnejšie odpadov z nich, bude Komisia EÚ venovať osobitnú pozornosť, pretože vytvárajú čoraz väčší tok odpadov.
Ak sa pozrieme na konkrétne zásady obehového hospodárstva, ktoré majú byť realizované, ide o povinnosť zabezpečiť, aby výrobky obsahovali aj recyklovaný materiál. Samotné obehové