Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) podporuje ambiciózne ciele Európskej zelenej dohody. Dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 si vyžiada prechod slovenského hospodárstva k obehovému modelu, založenému na šetrení prírodných zdrojov, ale tiež na znížení znečisťovania životného prostredia, tvorby odpadu a emisií skleníkových plynov. MŽP v tejto súvislosti spolupracuje s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a Európskou komisiou na projekte „Príprava cestovnej mapy pre obehové hospodárstvo na Slovensku“. MŽP pripravilo stretnutie zainteresovaných strán k prioritám budúcej cestovnej mapy, ktorými sú potraviny a iný bioodpad, ale tiež ekonomické nástroje pre udržateľnú spotrebu a výrobu. Dôležitou témou je aj stavebný sektor, ktorý bol prediskutovaný na workshope v novembri 2021.
Príprava cestovnej mapy pre obehové hospodárstvo je v plnom prúde
Vydáno:
6 minút čítania
Na stretnutí k cestovnej mape pre obehové hospodárstvo boli predstavené kľúčové zistenia analýz, na ktorých pracovali experti OECD a tiež holandskej inštitúcie Wageningen University & Research. Odzneli aj stanoviská zástupcov súkromného sektora, akademickej obce a mimovládnych organizácií. MŽP a autorov štúdií zaujímal ich pohľad na identifikované bariéry pre prechod na obehové hospodárstvo na Slovensku, ako aj na navrhované opatrenia a odporúčania, ako tento prechod zrealizovať.
Rastislav Zamboj, generálny riaditeľ sekcie obehového hospodárstva MŽP, podčiarkol potrebu spolupráce so zainteresovanými stranami:
"Ak chceme budúcu cestovnú mapu a jej opatrenia dôsledne pripraviť a úspešne implementovať, je potrebné, aby boli do procesu zahrnuté všetky zaint