Z analýz odpadov na Slovensku vyplýva, že v zmesovom komunálnom odpade sa stále nachádza veľké množstvo biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý vieme využiť. Niektoré krajiny v EÚ pre tento odpad našli využitie v synergickom efekte kompostární a biometánových staníc. Slovensko tento zdroj energie takmer nevyužíva, keďže väčšina kuchynského odpadu končí na skládkach alebo v spaľovniach. Ako bioodpad zhodnocujú v Taliansku a aké benefity im prináša?
Za posledných 25 rokov zaznamenalo Taliansko významný progres v oblasti nakladania s odpadom, vďaka čomu sa stalo jedným z lídrov v recyklácii v rámci EÚ. Ako uvádza európsky štatistický úrad Eurostat, Taliani v roku 2020 dokázali vďaka systematickej práci od najvyšších vládnych úradov až po samosprávy zrecyklovať
51,4 %
komunálneho odpadu. Niektoré regióny vďaka inovatívnym riešeniam v súčasnosti recyklujú až 80 % komunálneho odpadu. Ide o významné zlepšenie oproti roku 1997, kedy naopak rovnaké množstvo odpadu končilo na talianskych skládkach. Talianom sa tak úspešne podarilo naplniť smernicu EÚ, podľa ktorej mala recyklácia komunálneho odpadu v roku 2020 v členských štátoch dosahovať minimálne 50 %. Sú zároveň na dobrej ceste k naplneniu cieľa na úrovni 55 % pre rok 2025.
"V ďalších rokoch sa ciele ďalej sprísňujú. Do roku 2030 je stanovený nárast miery recyklácie na 60 % a v roku 2035 by sa mal tento cieľ zvýšiť až na 65 %. To znamená, že Slovensko má pred sebou ešte dlhú cestu,"
vysvetľuje Marián Kobolka, spoluzakladateľ spoločnosti JRK Slovensko.Podľa súčasnej európskej legislatívy musia čl