Účtovanie inventarizácie v rozpočtových a príspevkových organizáciách, štátnych fondoch, obciach a vyšších územných celkoch upravuje opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 12. decembra 2022 č. MF/014454/2022-36, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania“). V článku sa dozviete, ako účtovať výsledky inventarizácie.
Postupy účtovania obsahujú ustanovenia týkajúce sa procesu inventarizácie, a to: vykonanie inventarizácie časového rozlíšenia, účtovanie inventarizačných rozdielov, vykonanie inventarizácie rezerv, vykonanie inventarizácie opravných položiek k majetku, účtovanie o rozdieloch pri záväzkoch. Všetky tieto ustanovenia je potrebné dodržiavať pri účtovaní výsledkov inventarizácie.
Cieľom inventarizácie je preukázať, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnému stavu.
Inventarizácia zahŕňa:
-
zistenie skutočného stavu majetku a záväzkov - aktív a pasív a následné zapísanie stavov do inventárnych súpisov,
-
porovnanie zistených stavov s účtovným stavom - vyčíslenie inventarizačných rozdielov,
-
zistenie príčin inventarizačných rozdielov - určenie zodpovedných pracovníkov,
-
rozhodnutie o vysporiadaní inventarizačných rozdielov,
-
zaúčtovanie inventarizačných rozdielov,
-
posúdenie ocenenia majetku v účtovníctve,
-
inventarizačný rozdiel a jeho vysporiadanie.
Za inventarizačný rozdiel sa považuje:
Ak je zistený skutočný stav nižší ako evidovaný účtovný stav a rozdiel medzi týmito stavmi nemožno preukázať účtovným dokladom, v tomto prípade ide o schodok (u cenín a pokladnice), resp. o manko (pri majetku).
Ak je zistený skutočný stav vyšší ako evidovaný stav a rozdiel medzi týmito stavmi nemožno preukázať účtovným dokladom, ide o prebytok.
Zistené inventarizačné rozdiely je nutné posúdiť a zistiť príčiny ich vzniku. Zo zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v z. n. p. vyplýva jednoznačná požiadavka a povinnosť vyúčtovať zistené inventarizačné rozdiely ešte do účtovného obdobia, s ktorým súvisia a kvôli ktorému sa inventarizácia vykonávala.
Postupy účtovania upravujú jednotlivé časti procesu inventarizácie takto:
Vykonanie inventarizácie časového rozlíšenia (§ 6 ods. 5 Postupov účtovania)
Na účty časového rozlíšenia sa vzťahuje dokladová inventúra a pri inventarizácii sa posudzuje ich výška a odôvodnenosť existencie časového rozlišovania. Z uvedeného vyplýva, že výdavok a príjem je vždy spojený s pohybom finančných prostriedkov, zatiaľ čo náklad a výnos so znížením a zvýšením ekonomických úžitkov.
______________________________
Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým vecne a časovo súvisia. Ak má túto zásadu dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
______________________________
Na účty časového rozlíšenia sa účtujú len tie účtovné prípady, pri ktorých sú splnené tri podmienky:
-
je známy ich vecný obsah,
-
je známa suma,