Základnými princípmi verejného obstarávania podľa § 10 ods. 2 zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o verejnom obstarávaní“) sú: princíp rovnakého zaobchádzania, princíp nediskriminácie hospodárskych subjektov, princíp transparentnosti, princíp proporcionality a princíp hospodárnosti a efektívnosti.
Podľa § 10 ods. 1 zákona o verejnom obstarávaní verejný obstarávateľ a obstarávateľ sú povinní pri zadávaní zákaziek, koncesií a pri súťaži návrhov postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní a podľa § 117 ods. 1 sú obstarávatelia povinní pri zadávaní zákazky s nízkou hodnotou postupovať tak, aby vynaložené náklady na predmet zákazky boli hospodárne.
Ak verejný obstarávateľ vyzval na predloženie ponuky viac hospodárskych subjektov na účel zadania zákazky, je povinný zabezpečiť dodržanie princípov rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie a zároveň je verejný obstarávateľ povinný postupovať v súlade s princípom transparentnosti a zdokumentovať celý priebeh verejného obstarávania tak, aby jeho úkony boli preskúmateľné bez ohľadu na použité prostriedky komunikácie.
Nedodržanie týchto princípov a jeho následky budeme ilustrovať na niekoľkých príkladoch z rozhodovacej praxe Úradu pre verejné obstarávanie (ďalej len "ÚVO") týkajúcich sa obcí a rozpočtovej organizácie.
Podstata princípu rovnakého zaobchádzania a nediskriminácie spočíva v tom, že verejný obstarávateľ, obstarávateľ, resp. osoba podľa § 8 zákona o verejnom obstarávaní majú povinnosť voči všetkým u