Témou článku je oblasť stavebných odpadov v podmienkach SR. Stavebné odpady tvoria významnú časť z celkového množstva vzniknutých odpadov. Pre tento segment neexistujú aktuálne špecifické pravidlá, čo sa bude musieť zmeniť aj napríklad z dôvodu Plánu obnovy a odolnosti SR.
Stavebníctvo a budovy vyžadujú obrovské množstvo zdrojov a predstavujú približne 50% všetkých vyťažených materiálov. Stavebníctvo je zodpovedné za viac ako 35% celkového odpadu vyprodukovaného v EÚ [1].
Priemerná miera zhodnocovania stavebného odpadu a odpadov z demolácií v EÚ v roku 2018 dosiahla úroveň 88%, pričom tri krajiny z celej EÚ vykazujú 100% mieru zhodnocovania takýchto druhov odpadov. SR v roku 2018 zhodnotila 51% stavebného odpadu a odpadu z demolácií, čo predstavuje o 37% menej ako priemer EÚ [2].
Členské štáty EÚ vyprodukujú ročne 345 miliónov ton stavebných odpadov a odpadov z demolácií a ďalších 11 miliónov ton tvoria výkopové zeminy a kamenivo. V SR je za obdobie rokov 2014 - 2018 pozorovaný nárast vzniku stavebných odpadov až na úroveň 4 miliónov ton v roku 2018. Najväčší nárast zaznamenali výkopové zeminy a kamenivo, kde vznik vzrástol na 2,5 milióna ton v roku 2018. Výkopové zeminy a kamenivo sú prúdom stavebného odpadu, ktorý najväčšou mierou ovplyvňuje medziročný nárast alebo pokles vzniku stavebných odpadov a ich vznik súvisí s realizáciou veľkých líniových stavieb (diaľnice, železnice, atď.). V roku 2018 zásadnejšie narástol vznik bitúmenových zmesí, ako aj produkcia odpadov zo železných a neželezných kovov [3].
Stavebné