Dňa 21. júna 2022 schválila Národná rada SR novelu zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov (ďalej len „infozákon“).
Novela bola v Zbierke zákonov SR publikovaná pod číslom 251/2022 Z.z. a je účinná od 1. augusta 2022. Novela infozákonareaguje na potrebu zabezpečiť transpozíciu Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ)
2019/1024z 20. júna 2019 o otvorených dátach a opakovanom použití informácií verejného sektora (prepracované znenie) (ďalej len "smernica") do právneho poriadku SR. Medzi zásadné zmeny, ktoré Smernica EÚ priniesla, patria:
-
rozšírenie personálnej pôsobnosti na tzv. verejné podniky,
-
rozšírenie vecnej pôsobnosti na "osobitné" kategórie informácií, napríklad na informácie s vysokou hodnotou (tzv. high-value datasets alebo datasety s vysokým potenciálom na opakované použitie), ktorých zoznam zadefinuje Európska komisia vykonávacím aktom, ďalej výskumné údaje ako špecifickú kategóriu informácií vznikajúcich v rámci vedeckého výskumu financovaného z verejných zdrojov (napr. štatistiky, výsledky meraní; nie však vedecké články/publikácie, ktoré naďalej zostávajú vylúčené z pôsobnosti smernice), dynamické údaje (napr. satelitné, meteorologické, dopravné a pod.), ktoré majú byť sprístupňované prostredníctvom aplikačného programovacieho rozhrania (API),
-
bezplatné sprístupňovanie informácií na účely opakovaného použitia (s výnimkou tzv. hraničných nákladov spojených napr. s anonymizáciou osobných údajov alebo ochranou dôverných obchodných informácií),
-
rozšírenie zákazu tzv. výhradných dohôd.
Pôvodná smernica bola prijatá ešte v roku 2003. Od vtedy prišlo k rýchlemu technologickému pokroku a prudkému nárastu informácií vrátane tých, ktoré vytvára, resp. ktorými disponuje verejný sektor, a to v celosvetovom meradle, nielen na území SR či v Európskej únii. Tieto informácie sú pritom z rôznych oblastí, napríklad zemepisné, dopravné, environmentálne, hospodárske, spoločenské a pod. Informácie, ktoré vznikajú vo verejnom sektore, predstavujú významný zdroj informácií, ktoré môžu byť pre spoločnosť prínosné. Smernica v zásade reaguje na požiadavky súčasnej digitálnej a technologickej doby. Cieľom smernice je čo v najväčšom rozsahu využiť hospodársky a sociálny potenciál informácií pochádzajúcich z verejného sektora.
Tento príspevok poukazuje na zmeny, ktoré novela infozákona priniesla pri transpozícii smernice.
Opakované použitie informácií
Podľa § 21b ods. 1 novelizovaného infozákonaje opakovaným použitím informácií
"použitie informácie, ktorú má k dispozícii
a)
povinná osoba podľa