Ochrana životného prostredia a zabezpečenie trvalo udržateľného života je jedným z hlavných cieľov súčasnosti. Popri ochranárskych aktivitách je veľa činností, materiálov, výrobkov, ktoré môžu mať za určitých podmienok, nevhodnom či nadmernom používaní negatívny vplyv na životné prostredie, zanechávať výraznú uhlíkovú stopu, vytvárať nežiaduci odpad. Čisté a zdravé životné prostredie potrebuje pre svoju činnosť aj včelárstvo. Rovnako ako rôzne nové materiály aj včelári majú možnosti ako prípadné negatívne dopady svojej činnosti na životné prostredie minimalizovať.
Včelárstvo nie je rozhodujúci faktor našej ekonomiky, je to však odvetvie, ktoré má vplyv na mnohé iné činnosti. Ako povedal Albert Einstein, je tiež akýmsi lakmusovým papierikom kvality života a životného prostredia. Včelárstvo je nielen o zábave, relaxe, ale najmä o pracovitosti, starostlivosti a zodpovednosti. Aj včelári a včely majú svoje nároky a požiadavky na "príbytky", materiálové vybavenie či liečivá. A i keď prirodzeným materiálom pre život včiel je najmä drevo, tak i tu sú už roky používané rôzne "invázne" materiály ako plasty či kovové výrobky.
Medzi ekologickými problémami súčasnosti asi najviac rezonuje uhlíková neutralita a jej dosahovanie a postupné znižovanie uhlíkovej stopy. Cesty k jej dosahovaniu sú okrem iného i v dôslednom poznaní a analýze uhlíkovej stopy a následne v hľadaní možností jej znižovania. Uhlíková stopa je dnes významným