Ciele znižovania spotreby ľahkých plastových tašiek boli stanovené už v roku 2015 so začiatkom vykazovania v roku 2018. Ich nastaveniu predchádzali štúdie zamerané na výrobný sektor, posúdenie hospodárskych a sociálnych vplyvov rôznych politík na zníženie množstva plastových tašiek na jedno použitie [1]. Nasledovali ich štúdie posúdenia životného cyklu (LCA) [2, 3, 4], ďalej vplyvu oxo-degradovateľných plastových tašiek na životné prostredie, po ktorom prišiel zákaz uvedenia takýchto tašiek na trh [5, 6]. V súčasnosti sa štúdie zaoberajú biodegradovateľnými alternatívami [7]. Z hľadiska vplyvu a dopadu na životné prostredie sa v hierarchii odpadového hospodárstva uprednostňuje predchádzanie vzniku odpadu. Ako to s cieľmi v znižovaní spotreby ľahkých plastových tašiek vyzerá na Slovensku a ako v členských štátoch EÚ?
Pokroky štátov v znižovaní spotreby ľahkých plastových tašiek
Vydáno:
12 minút čítania
V roku 2015 bola prijatá smernica Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2015/720 z 29. apríla 2015, ktorou sa mení smernica 94/62/ES, pokiaľ ide o zníženie spotreby ľahkých plastových tašiek (ďalej len "smernica 2015/720"). Cieľom smernice je dosiahnutie trvalého zníženia spotreby ľahkých plastových tašiek na území členských štátov prostredníctvom opatrení, ktoré mali a majú členské štáty prijať, aby prostredníctvom zavedených nástrojov dosiahli, že:
-
"úroveň ročnej spotreby nepresiahne 90 ľahkých plastových tašiek na osobu k 31. decembru 2019 a 40 ľahkých plastových tašiek na osobu k 31. decembru 2025 alebo rovnocenné ciele stanovené v jednotkách hmotnosti," pričom "veľmi ľahké plastové tašky sa môžu vylúčiť z vnútroštátnych cieľov pre spotrebu",
-
"od 31. decembra 2018 sa ľahké plastové tašky nebudú na mieste predaja tovaru alebo výrobkov poskytovať zdarma, pokiaľ sa nevykonajú rovnako účinné nástroje. Veľmi ľahké plastové tašky sa môžu z uvedených opatrení vylúčiť."
Smernica 2015/720 zaviazala členské štáty uviesť do účinnosti zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu najneskôr 27. novembra 2016 [8]. SR transponovala smernicu do zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o odpadoch") v roku 2017. Do zákona o odpadoch sa doplnili nové definície, zaviedli sa povinnosti pre výrobcu obalov poskytujúceho plastové tašky k nákupu tovarov alebo výrobkov. Definícia plastovej tašky podľa zákona o odpadocha v súlade so smernicou uvádza, že
"je to taška s uchami alebo bez nich, vyrobená z plastu, ktorá sa poskytuje spotrebiteľom na miest