Vedecko technický pokrok v minulých rokoch priniesol celý rad nových technológií, nových materiálov, nových aplikácií. Tradičné materiály sa nahradzovali novými, hľadali sa postupy s cieľom znižovať náklady, šetriť energie, pracovné sily. Pri mnohých inovatívnych riešeniach a materiáloch sa žiaľ niekedy nedocenili ekologické dopady, ako aj dopady, čo môže priniesť budúcnosť. Pri niektorých materiáloch sa ukazuje, že ich silný dynamický rozvoj spôsobuje a v budúcnosti bude spôsobovať i vážne ekologické problémy. Ide hlavne o problémy s narastajúcim odpadom. Aj preto sa v súčasnosti venuje veľká pozornosť hľadaniu alternatív a znižovaniu spotreby v minulosti ešte „progresívnych“ materiálov.
Celosvetovým trendom v tomto smere je i snaha znižovať spotrebu plastov a výrobkov z nich. Neexistuje odvetvie, kde by sa plasty vo väčšej či menšej miere neaplikovali. Nie vždy však musí ísť o kvantitatívne veľké aplikácie, ako napríklad v stavebníctve. Sú i odvetvia, kde potreba výrobkov z plastov je v kontexte celkovej spotreby plastov malá, no aj napriek tomu je pestrosť sortimentu a najmä požiadavky na kvalitu výrobkov veľmi vysoká. K takýmto odvetviam jednoznačne patrí zdravotníctvo a aj farmácia.
Nech už sú dôvody na znižovanie spotreby plastov akékoľvek (znižovanie uhlíkovej stopy, vodné plochy znečistené výrobkami z platov a podobne), nie vždy a